Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Podle nové studie může pokojová rostlina s přidanou králičí DNA snížit znečištění vzduchu

Zdroj fotografie: Wikimedia

V nedávné době vědci zjistili, že pokojová květina s názvem šplhavnice s pozměněnou DNA za použití genu králíka může snížit výskyt chemikálií v okolí. Mezi ně patří například benzen či chloroform, které negativně ovlivňují zdraví. Její umístění do místnosti pak snižuje výskyt toxinů ve vzduchu.

Chemikálie benzen a chloroform se dle vědců vyskytují v domácnostech jako výsledek každodenních činností. Chloroform uniká z chlorované vody během sprchování, benzen zase do obydlí vniká z venkovního ovzduší a prostřednictvím kouření. Běžně nebývá v domácnostech vysoké množství těchto chemikálií, ale někdy v rozvinutých zemích mohou překročit určité meze. Poté už mají škodlivý vliv na zdraví člověka.

Vědci využili genu králíka, který produkuje enzym snižující množství škodlivých chemikálií v těle. V pokusném prostředí pak květiny s přídavkem králičího genu snížily množství benzenu ve zkoumaném prostředí o 75 procent za osm dní. U geneticky neupravených květin tak rychlý úbytek nebyl. U chloroformu měla upravená květina ještě lepší výsledek – po šesti dnech bylo jeho množství dle vědců skoro nenaměřitelné.

Zdroj: theguardian.com

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Konec exekucí v Česku? Nový web pomáhá najít cestu z dluhové pasti

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.