Pohodlí nosnic se v Česku dostává čím dál více pozornosti. Přestože zákaz klecového chovu u nás začne platit až za několik let, řada velkých i malých chovatelů se situaci přizpůsobuje už nyní. Přechází k alternativním systémům chovu, především k volnému ustájení ve voliérách.
„Již v polovině roku 2018, po zveřejnění záběrů z klecových chovů v televizi, téměř všechny obchodní řetězce informovaly, že nebudou od různého data prodávat vejce z klecových chovů. Některé uváděly ukončení prodeje od konce roku 2019, jiné od roku 2025 a podobně,“ připomněla Martina Lichovníková z Ústavu chovu a šlechtění zvířat Agronomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně.
Dlouhodobě se podíl slepic chovaných v klecích oproti alternativním systémům znatelně snižuje. Aktuálně klesl na přibližně tři čtvrtiny nosnic v rámci registrovaných chovů. „Drůbežáři nemají moc na výběr, pokud budou chtít na trh uvádět vejce přes obchodní řetězce, musí technologie vyměnit. Někteří svou činnost ukončují úplně,“ zhodnotila situaci Lichovníková. Podle výzkumů zájem veřejnosti o podmínky chovu slepic a původ vajec roste. Z důvodu vyšší ceny takzvaných welfare vajec lze zároveň očekávat i zvýšení produkce v domácích hospodářstvích.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Co by můj syn měl vědět o světě? Kniha oblíbeného autora neporadí, ale pobaví
Jak funguje svět? Na co si v něm dát pozor? Co v životě hledat a před čím se naopak skrýt…