Rodiče s těžce nemocnými dětmi už nejsou na vyrovnání se s náročnou životní situací sami. V Praze a Ostravě od začátku roku fungují takzvaná Centra provázení. Celkem v Česku působí již pět podobných pracovišť. Od letošního ledna navíc přibyla další novinka – služby těchto zařízení bude uživatelům proplácet Všeobecná zdravotní pojišťovna. O podpoře dalších pojišťoven se zatím jedná.
Centra provázení u nás fungují od roku 2014. Projektu se tehdy chopila Společnost pro mukopolysacharidosu a zúročila přitom zkušenosti s podporou rodin dětí s těžkými metabolickými poruchami. V roce 2015 pak vzniklo první pracoviště ve Fakultní nemocnici v Praze. Od té doby se zařízení rozšířila do Fakultní nemocnice Brno, Fakultní nemocnice Hradec Králové, Fakultní nemocnice Ostrava a Ústavu pro matku a dítě v Praze. Cílem zařízení je podpořit rodiny se závažnou diagnózou a pomoci jim zvládnout náročnou situaci.
Do konce loňského roku pomohla pracoviště Centra provázení celkem 2152 rodinám. Počet by se mohl v tomto roce výrazně navýšit, a to zejména díky zapojení Všeobecné zdravotní pojišťovny. Až do loňského roku totiž financovala Centra provázení Nadace Sirius, což bylo pro organizaci náročné. Na rozvoji systému provázení však bude nadále spolupracovat.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší
Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…