Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Co je to ergoterapie a jak dospělým i dětem pomáhá

Ergoterapie děti nezatěžuje stresem, jedná se o přirozené cvičení. Foto: FYZIO Aktiv

Že jste tento pojem ještě neslyšeli? Přitom nejde o žádnou novinku. Ergoterapie pomáhá dětem i dospělým s úspěšným začleněním do společnosti, zvládáním denní rutiny nebo pracovních činností pomocí smysluplných aktivit, které se propojují s každodenními úkoly. Pomáhá nejen lidem se speciálními potřebami, ale i dětem s trochu opožděným vývojem nebo jinými disfunkcemi.

Rozšíření ergoterapie

Česká asociace ergoterapeutů funguje již od roku 1994. Pokud jste se s tímto oborem ale přímo nesetkali, asi nevíte, co si pod ním představit. Není u nás totiž tolik rozšířený jako v zahraničí, kde ergoterapeutové bývají běžnou součástí zdravotních i školních týmů. Jde o zdravotnickou profesi definovanou přímo zákonem. Služby tedy většina pojišťoven proplácí, což je častá otázka, kterou zvláště rodiče řeší.

O ergoterapii by se měli zajímat lidé nebo rodiče dětí, které se potýkají s potížemi ve zvládnutí či účasti na denních aktivitách. Nejen při péči o svou osobu, ale i při zvládnutí zaměstnání nebo školy či volnočasových aktivit. „U dětí například pokud rodiče pozorují odchylky ve vývoji, zvýšenou či sníženou úroveň aktivity, potíže v sociálním kontaktu, komunikaci, potíže se snášením běžných denních činností, ale třeba i výrazné emoční projevy. Největšími skupinami dětí jsou u nás děti s diagnózami autistického spektra, ADHD, vývojovou dysfázií či dyspraxií,“ uvádí Olga Marková z FYZIO Aktiv, která také vede facebookovou stránku Dětský ergoterapeut.

U dospělých jde také o různé následky úrazů nebo nemocí. Ergoterapii můžete zkusit i bez stanovené diagnózy, pokud si myslíte, že je to něco, co by vám mohlo pomoci. Ergoterapeut společně s vámi vyhodnotí, zda je to správná cesta, nebo ne.

Ergoterapie pomáhá se zvládáním běžných činností. Foto: FYZIO Aktiv

Jak ergoterapie pomáhá

Ergoterapie se zaměřuje na zvládání každodenních činností a úkolů pomocí her nebo zaměstnání, prostě přirozených aktivit, které k životu patří. Cílem je zachovat si maximální soběstačnost. Všechny aktivity jsou vytvářeny na základě daného problému, osobních, sociálních nebo kulturních potřeb osoby a přiměřené k věku, pohlaví nebo podmínkám. Cvičit se dá v terapeutickém centru nebo klidně doma. Oboje má své výhody. V centru je více pomůcek, které se dají použít, ovšem doma se zase dá cvičení přizpůsobit přímo kontextu daného problému nebo situace.

Zvláště pro děti je tato forma terapie velmi přínosná, protože je nezatěžuje stresem. Děti si cvičení zamilují, rády spolupracují a účastní se různých aktivit. Pracuje se napříč motorickou, smyslovou, kognitivní i emoční rovinou, které jsou zvláště u dětí propojené.

Autorský článek Barbary Tesařové s využitím informací z Česká asociace ergoterapeutů, FYZIO Aktiv

Související články

Zaručeně zlepší den

Pohled z Pákistánu: Jsou městské lesy odpovědí na přehřívání měst?

Snímek Ticho uctívá dětské oběti války na Ukrajině. Trvá sedm hodin

Jak se připravit na Mikuláše, abyste si ho užili i vy?

Studenti MENDELU propojují manažerské schopnosti s pomocí neziskovkám na každoročním Dobrotrhu

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nechte se vést svým srdcem. Jitka Juliet Navratilová poradí, jak na to

Inspirace z knihovny: Nechte se vést svým srdcem. Jitka Juliet Navratilová poradí, jak na to

Lákala vás někdy představa, že si prostě sbalíte batoh a vyrazíte na druhý konec světa? Autorka…