Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Plody rajčete dokážou při napadení hmyzem varovat rostlinu, zjistili vědci

Ilustrační foto: Pixabay

Plody jsou součástí rostlin, proč by tedy nemohly se svou mateřskou rostlinou komunikovat podobně, jako to dělají třeba listy? Tuto otázku si položili výzkumníci z Federální univerzity v brazilském Pelotasu. V nové studii představili výsledky svých pozorování, podle kterých plody umí varovat rostlinu před napadením škůdci.

Svou hypotézu o komunikaci mezi plody a rostlinami vědci ověřovali na rajčatech. Plody rajčete dokážou vysílat elektrické signály ke zbytku rostlinného těla, čehož využívají například při napadení škůdci. „Zjistili jsme, že plody mohou sdílet se zbytkem rostliny důležité informace, jako jsou útoky housenek – ty jsou pro rostlinu vážným problémem. Další část rostliny se tak může připravit na pravděpodobný útok,“ vysvětlila hlavní autorka studie Gabriela Niemeyer Reissing.

Aby vědci mohli zjištění ověřit, umístili rostliny rajčat do Faradayovy klece. Následně spojili elektrodami konce stonků s plody a měřili elektrické odezvy před, během a po napadení plodů housenkami. Výsledky následně potvrdily rozdíl mezi signály před a po útoku housenkami. Při měření vypouštění obranných chemikálií rostlinou se pak také ukázalo, že obranné mechanismy se spouštěly i v částech rostliny, které byly od místa prvotního útoku housenek daleko.

Zjištění by mohly pomoci například k vyvinutí nových a ekologičtějších přístupů k hubení hmyzu v zemědělství. „Škůdce by v budoucnu bylo možné odhalit mnohem dříve, což by umožnilo méně agresivní kontrolní opatření a cílenější kontrolu hmyzu,“ dodala Niemeyer Reissing-

Související články

Zaručeně zlepší den

Česku se navýšil počet evropských patentů, za minulý rok šlo o více než 240 přihlášek

Zlepšete své vůdčí schopností: Odkryjte potenciál strategického řízení

Procento žen v politice se stále zvyšuje, v Česku ale zatím podíl vyvážený není

Chcete šťastnější vztah? Mluvte se svým partnerem jako se psem

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Naučte se ovládat své sny. Užijte si třeba románek s celebritou

Inspirace z knihovny: Naučte se ovládat své sny. Užijte si třeba románek s celebritou

Platí, že ve snech je možné cokoliv. Proč je tedy nezačít kontrolovat? Díky osvojení této…