Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Petlahvoně ani sáčkovce v přírodě nechceme, zní z českých národních parků

Ilustrační foto: Freepik

Víte, které druhy patří do čeledi odpadkoušovitých? České národní parky se pomocí nápadité kampaně Není zvěř jako zvěř snaží připomenout turistům, aby se o rezervace lépe starali a svůj nepořádek si odnášeli s sebou. „Vzhled naší přírody je doslova v rukou každého z nás, včetně návštěvníků. Viditelnou komunikací tématu všudypřítomných odpadků chceme návštěvníky povzbudit k tomu, aby své odpadky z přírody odnášeli zpět a případně je sebrali i po druhých,“ vysvětlil záměr kampaně ředitel Správy Národního parku České Švýcarsko Pavel Benda.

Autoři osvětově informačního projektu se snaží téma předávat co nejatraktivněji. Lidé tak mohou zejména na sociálních sítích narazit na obrázky s petlahvoněm odhozencem, vlhčencem ubrouskovým, sáčkovcem šustilkou nebo třeba obalíkem sušenkovitým. Inspiraci přitom tvůrci hledali u pozoruhodných názvů z říše rostlin a živočichů.

Plastové či kovové obaly od potravin, ústenky, respirátory a papírové kapesníčky jsou nejčastější odpadky, které zůstávají v přírodě Krkonošského národního parku po turistech. Řešením není instalace odpadkových košů. Řešením je, aby návštěvníci pochopili, že v národních parcích platí pravidlo, co si do hor přinesu, to si mám také odnést,“ uvedl ředitel Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) Robin Böhnisch.

Kampaň Není zvěř jako zvěř spustil poprvé před dvěma lety KRNAP, letos se k němu přidaly všechny zbývající české národní parky. Projekt podpořilo i Ministerstvo životního prostředí. „V covidových měsících zvláště, ale i obecně v posledních letech se tlak na českou přírodu stále zvyšuje. A my stojíme před zcela novou výzvou – na jedné straně přispět k vytvoření cenného pouta návštěvníků ke krajině, k bohatství české přírody, ale na druhé straně ji uchránit před takovým chováním lidí, které má pro ni destruktivní následky,“ dodal ministr životního prostředí Richard Brabec.

Související články

Zaručeně zlepší den

Promluvila jsem o něčem, o čem mnoho žen mlčí, říká autorka podcastu Sádlo Ridina Ahmedová

Přemíra plastů nám už nebude ležet v žaludku. Nový způsob, jak se jich zbavit, vás překvapí

VIDEO: Voda dělá radost nejen dětem. Slůně dovádějící ve sprše vám zpříjemní víkend

Češka získala ocenění od britského premiéra. Na stoleté plachetnici sbírá plasty z oceánu

Inspirativní rozhovor

Promluvila jsem o něčem, o čem mnoho žen mlčí, říká autorka podcastu Sádlo Ridina Ahmedová

Promluvila jsem o něčem, o čem mnoho žen mlčí, říká autorka podcastu Sádlo Ridina Ahmedová

Přečtěte si rozhovor s umělkyní, která se nebojí mluvit o přijetí vlastního těla.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Za peníze si štěstí nekoupíš. Pracovní úspěchy nepředčí rodinné zázemí. Radost se skrývá v …