Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Plovoucí zahrady jsou pro farmáře spásou. Odolají záplavám i škůdcům

Ilustrační foto: Unsplash

Většina zahrádkářů má své záhony u domu, na kraji města nebo v kolonii pár kilometrů od něj. Někteří se ale ke svým rostlinám dostávají výhradně lodí. Jde o majitele plovoucích zahrad – prvku, který funguje napříč kulturami spjatými s vodou. Pěstování ovoce a zeleniny na hladině nyní začíná získávat popularitu i v metropolích, a to díky nízké náročnosti a udržitelnosti.

Hydroponie je způsob pěstování rostlin bez půdy v živném roztoku. Pro lidi žijící v Evropě jde o nový trend udržitelného zemědělství ve formě prostorově efektivních vertikálních zahrad, které šetří ornou půdu. V zemích s častými záplavami a monzuny, jako jsou Myanmar nebo Bangladéš, to je praktická adaptace na prostředí. Hospodaření na vodě s sebou navíc nese možnost obživy pro zemědělce, kteří nevlastní žádnou půdu. Jejich plovoucí zahrady mohou dosahovat rozměrů až šest krát padesát metrů a v době dešťů se na nich může pást dobytek a drůbež. Navíc snižují šíření nemocí, které jsou přenášeny půdou, a jsou méně náchylné ke škůdcům než běžná pole.

Pěstování na vodě je výhodné hned z několika důvodů. Ilustrační foto: Unsplash

Farmaření na vodě spočívá v tvorbě umělých ostrovů, které plují na hladině a přizpůsobují se její výšce nehledě na povodně. Bangladéšani i Barmánci tyto záhony vytvářejí z vodních rostlin a řas, které spletou dohromady a přidají na ně hnůj a bahno. Poté je umístí na klidnou část toku, ukotví bambusovými tyčemi ke dnu a osejí nebo osadí sazenicemi zabalenými do rašeliny a kokosových vláken.

Rostliny pěstované na vodě není třeba zalévat ani hnojit, protože živiny jako dusík, draslík nebo fosfor absorbují z vody, na které plují. Nejběžnějšími plodinami jsou okra, lilek, různé druhy tykví, špenát nebo koření jako kurkuma a zázvor; na myanmarském jezeře Inle pak hlavně rajčata. Životní cyklus zahrad trvá okolo půl roku. Na podzim hladiny klesnou, místní plovoucí záhony rozeberou a smíchají je s půdou nebo vytvoří nové na druhou sklizeň.

Zdroj: BBC Future Planet, 100 + 1 Zahraničních zajímavostí

Související články

Zaručeně zlepší den

Češi stále častěji pěstují vlastní zeleninu na zahrádkách

Google snímá z vesmíru úniky ropy a zemního plynu

Praha je čtvrtým nejbohatším místem v EU

Nový test dokáže odhalit rakovinu prsu za pět sekund pomocí slin

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Každý příběh v sobě nese příslib naděje. Čekání na spoušť jich obsahuje hned několik

Inspirace z knihovny: Každý příběh v sobě nese příslib naděje. Čekání na spoušť jich obsahuje hned několik

Život se s námi dost často nemazlí a klade nám do cesty nejrůznější zkoušky. Je jen na nás, jak je…