Vědci učinil průlom v banánovém průmyslu. Úspěšně vypěstovali Yelloway One, banánovou rostlinu odolnou vůči dvěma nejničivějším chorobám: fusariové tropické rase 4 a černé sigatoce, informoval server Earth.
Objev učinil poté, co tyto nemoci způsobily celosvětové ztráty v hodnotě stovek milionů dolarů. Nový hybridní banán je výsledkem spolupráce mezi společnostmi Chiquita, KeyGene, MusaRadix a skupinou vědců z Wageningen University and Research. Prototyp rostliny je produktem pečlivě kombinovaných konvenčních šlechtitelských technik s pomocí moderní technologie analýzy DNA.
Gert Kema, profesor fytopatologie ve Wageningen, považuje vývoj hybridního banánu za velký průlom v pěstování. „Už nějakou dobu víme, že konvenční šlechtění nám může pomoci vyvinout rostliny odolné vůči nemocem,“ uvedl Kema. „Nyní jsme to dokázali, a co je důležitější, ukázali jsme, že pomocí nejnovějších genetických nástrojů to dokážeme mnohem rychleji než ostatní. To je velmi důležité pro budoucnost pěstování banánů,“ dodal.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší
Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…