Ptát se, co je to štěstí a jestli k jeho dosažení potřebujeme peníze je ošemetné. Jinak by odpověděl člověk, který nemá střechu nad hlavou a jinak ten, kdo je finančně doživotně zajištěný, ale trpí nevyléčitelnou nemocí. Pojďme se ale podívat, co na vztah štěstí a financí říkají studie.
Potřebujeme peníze ke štěstí?
Peníze jsou nezbytnou součástí našeho každodenního života. Umožňují nám uspokojovat nejen základní potřeby, ale také si plnit různé touhy a sny. Dávají nám svobodu a větší pocit kontroly nad našim životem. Jejich nedostatek se naopak pojí se starostmi a strachem. Pokud se člověk ocitne v situaci, kdy má problém zajistit si základní životní potřeby, bude v neustálém stresu a strachu. Sekundárně se mu také zhorší vztahy a bude mít větší riziko různých onemocnění. Peníze jsou pro něj řešením problémů, které ho trápí nejvíce. Jako záruka šťastnějšího života ale fungují jen do jisté míry.
Studie ukázaly (příklad studie v angličtině), že vysoký příjem a pocity spokojenosti spolu souvisí do určité výše příjmu. Pro každého je tento limit jiný v závislosti na tom, kde a jakým způsobem žije. Z výzkumů vyšlo také najevo, že s vyššími příjmy se pojí pozitivnější hodnocení kvality života v obecné rovině, ne na bázi každodenních prožitků. Ty se u nejbohatších neliší od střední třídy. Vysoký příjem vám totiž nepřinese dobrou náladu, pocit smysluplného života, ani větší odolnost vůči stresu nebo smutku. Ani dobré vztahy s rodinou či přáteli. Právě vztahy jsou tím, co podle psychologů hraje nejdůležitější roli v tom, jestli se v životě cítíme šťastní.
Zdroj: Pexels.com
Zdravý domácí rozpočet a kde ušetřit
Pokud chceme, aby pro nás peníze nebyly strašákem, je důležité nakládat s nimi zodpovědně. Základem je sledovat svůj domácí rozpočet a vědět, za co utrácíme a kde můžeme ušetřit. Pokud s příjmem sotva vycházíte, zkuste si měsíc nebo dva zaznamenávat všechny vaše výdaje. Budete tak mít jasný přehled o tom, za co utrácíte. Možná vás překvapí, jakou částku dělají zdánlivě malé platby, které se ale nasčítají.
Poté si vyznačte nutné výdaje, které platit musíte (např. potraviny, nájem/hypotéka, energie, pojištění atd.). I tady je prostor pro přemýšlení nad tím, jestli by některé z těchto položek nešly snížit. Velký prostor představuje například jídlo, díky dobrému plánování a vaření doma můžete ušetřit značnou částku. Poté si projděte ostatní položky, kterými si děláte radost a zamyslete se nad tím, kde se můžete omezit, případně jestli nejdou nahradit levnější variantou.
Jak by měl vypadat ideální rozpočet?
Pro klidné spaní odborníci na finance doporučují mít finanční rezervu ve výši 3 až 6 násobku měsíčních výdajů. Kromě této železné rezervy pak zvažte také například penzijní spoření a další. Jako dobrá motivace také slouží různé menší spořící cíle (např. na dovolenou nebo vysněnou dražší věc).
Zdroj: Pexels.com
Finanční krize a jak z ní ven
Finanční krize může zasáhnout každého, nikdo z nás neví, co ho v životě potká. Důležité je začít problémy co nejdříve řešit a podniknout kroky k tomu, abyste se z této situace dostali. Pokud se rozhodnete vzít si půjčku, obracejte se jen na ověřené instituce. Vždy si promyslete, jestli je půjčka opravdu nutná a spočítejte si, kolik si můžete dovolit měsíčně splácet.
Pokud už jste v situaci, kdy půjčky máte a splátky vám přerůstají přes hlavu, obraťte se na odborné finanční nebo dluhové poradce. Pomůžou vám vypracovat plán na splácení dluhů a nabídnou vám rady, jak zlepšit vaši finanční situaci i do budoucna. Nejste schopni dluhy splácet? Řešením může být osobní bankrot neboli oddlužení. Povoluje ho soud a zažádat si o něj musí sám dlužník. Oddlužení pak probíhá buď zpeněžením majetku nebo stanovením splátkového kalendáře. Abyste se této náročné situaci vyhnuli, tvořte si finanční rezervu a zvažte dobré pojištění, které vás v případě složitých životních situací ochrání.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Zapomeňte na 10 000 hodin. Přeskočte pořadí a buďte úspěšní
Opřete se do svého strachu, experimentujte, nebuďte nejlepší – buďte jediní. To jsou jen tři z …