Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Peníze jako zdroj štěstí. Přeceňujeme jejich roli v životě?

Zdroj: Pexels.com

Ptát se, co je to štěstí a jestli k jeho dosažení potřebujeme peníze je ošemetné. Jinak by odpověděl člověk, který nemá střechu nad hlavou a jinak ten, kdo je finančně doživotně zajištěný, ale trpí nevyléčitelnou nemocí. Pojďme se ale podívat, co na vztah štěstí a financí říkají studie.

Potřebujeme peníze ke štěstí?

Peníze jsou nezbytnou součástí našeho každodenního života. Umožňují nám uspokojovat nejen základní potřeby, ale také si plnit různé touhy a sny. Dávají nám svobodu a větší pocit kontroly nad našim životem. Jejich nedostatek se naopak pojí se starostmi a strachem. Pokud se člověk ocitne v situaci, kdy má problém zajistit si základní životní potřeby, bude v neustálém stresu a strachu. Sekundárně se mu také zhorší vztahy a bude mít větší riziko různých onemocnění. Peníze jsou pro něj řešením problémů, které ho trápí nejvíce. Jako záruka šťastnějšího života ale fungují jen do jisté míry.

Studie ukázaly (příklad studie v angličtině), že vysoký příjem a pocity spokojenosti spolu souvisí do určité výše příjmu. Pro každého je tento limit jiný v závislosti na tom, kde a jakým způsobem žije. Z výzkumů vyšlo také najevo, že s vyššími příjmy se pojí pozitivnější hodnocení kvality života v obecné rovině, ne na bázi každodenních prožitků. Ty se u nejbohatších neliší od střední třídy. Vysoký příjem vám totiž nepřinese dobrou náladu, pocit smysluplného života, ani větší odolnost vůči stresu nebo smutku. Ani dobré vztahy s rodinou či přáteli. Právě vztahy jsou tím, co podle psychologů hraje nejdůležitější roli v tom, jestli se v životě cítíme šťastní.

Zdroj: Pexels.com

Zdravý domácí rozpočet a kde ušetřit

Pokud chceme, aby pro nás peníze nebyly strašákem, je důležité nakládat s nimi zodpovědně. Základem je sledovat svůj domácí rozpočet a vědět, za co utrácíme a kde můžeme ušetřit. Pokud s příjmem sotva vycházíte, zkuste si měsíc nebo dva zaznamenávat všechny vaše výdaje. Budete tak mít jasný přehled o tom, za co utrácíte. Možná vás překvapí, jakou částku dělají zdánlivě malé platby, které se ale nasčítají. 

Poté si vyznačte nutné výdaje, které platit musíte (např. potraviny, nájem/hypotéka, energie, pojištění atd.). I tady je prostor pro přemýšlení nad tím, jestli by některé z těchto položek nešly snížit. Velký prostor představuje například jídlo, díky dobrému plánování a vaření doma můžete ušetřit značnou částku. Poté si projděte ostatní položky, kterými si děláte radost a zamyslete se nad tím, kde se můžete omezit, případně jestli nejdou nahradit levnější variantou. 

Jak by měl vypadat ideální rozpočet?

  • 50 % příjmů by mělo pokrýt nutné výdaje
  • 30 % na koníčky a jiné radosti
  • 20 % na spoření

Pro klidné spaní odborníci na finance doporučují mít finanční rezervu ve výši 3 až 6 násobku měsíčních výdajů. Kromě této železné rezervy pak zvažte také například penzijní spoření a další. Jako dobrá motivace také slouží různé menší spořící cíle (např. na dovolenou nebo vysněnou dražší věc).

Zdroj: Pexels.com

Finanční krize a jak z ní ven

Finanční krize může zasáhnout každého, nikdo z nás neví, co ho v životě potká. Důležité je začít problémy co nejdříve řešit a podniknout kroky k tomu, abyste se z této situace dostali. Pokud se rozhodnete vzít si půjčku, obracejte se jen na ověřené instituce. Vždy si promyslete, jestli je půjčka opravdu nutná a spočítejte si, kolik si můžete dovolit měsíčně splácet.

Pokud už jste v situaci, kdy půjčky máte a splátky vám přerůstají přes hlavu, obraťte se na odborné finanční nebo dluhové poradce. Pomůžou vám vypracovat plán na splácení dluhů a nabídnou vám rady, jak zlepšit vaši finanční situaci i do budoucna. Nejste schopni dluhy splácet? Řešením může být osobní bankrot neboli oddlužení. Povoluje ho soud a zažádat si o něj musí sám dlužník. Oddlužení pak probíhá buď zpeněžením majetku nebo stanovením splátkového kalendáře. Abyste se této náročné situaci vyhnuli, tvořte si finanční rezervu a zvažte dobré pojištění, které vás v případě složitých životních situací ochrání.

Související články

Zaručeně zlepší den

NASA zachycuje záhadné díry v oblacích, které připomínají UFO

Mindfulness chrání před stresem a vyhořením v práci

Pakt proti dezinformacím generovaným AI má omezit narušování demokratických voleb

Do Portugalska se v rámci rewilding projektu navrací staré plemeno skotu

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak skutečně prožít život? Podnětná kniha pomůže změnit stereotyp

Inspirace z knihovny: Jak skutečně prožít život? Podnětná kniha pomůže změnit stereotyp

Den za dnem žijeme své životy, jak jsme zvyklí. Bohužel někdy musí přijít rána osudu, aby nás…