Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Přibylo Čechů s lepší ekonomickou situací. Podle průzkumu se nám daří i více šetřit

Ilustrační foto: Depositphotos

Podíl lidí, kteří svou ekonomickou situaci hodnotí jako lepší než před dvěma lety, se oproti roku 2019 zvýšil o šest procent. Ukázal to průzkum agentury Kantar pro Českou televizi prováděný ve druhé polovině května.

Narostl podíl lidí, podle kterých se jejich situace rozhodně zlepšila. Ten se oproti minulému průzkumu zvýšil o čtvrtinu ze 12 na 15 procent. O tři procenta více je také lidí, jejichž ekonomické podmínky se spíše zlepšily. Podle sociologů jde hlavně o mladé lidi do 29 let, vysokoškolsky vzdělané občany a ty, kteří vykonávají vysoce kvalifikované profese. Méně lidí vnímá, že jejich situace zůstala stejná – v roce 2019 to bylo 46 procent, letos jen 39. Pocit, že si pohoršili, mělo 17 procent respondentů.

Přibývá také lidí s finančními rezervami. Těch, kteří mají úspory jen ve výši měsíčního platu, ubylo z 35 na 29 procent. Čtvrtina lidí má dvou až tříměsíční rezervu stejně jako před 2 lety. Ze 13 na 15 procent ale narostl podíl lidí, kteří mají našetřený ekvivalent čtyř až šesti měsíčních platů. Více než šest měsíčních platů pak má naspořeno 27 procent lidí, což je oproti výsledkům před dvěma lety tříprocentní nárůst. Nejvíce se zvýšily úspory lidí mezi 30 a 44 lety a poté starších občanů. Našetřeno mají také Češi s vyšším vzděláním.

Zdroj: ČT24

Související články

Byznys

Nová iniciativa pomáhá zachránit turismus v Česku

Společnost

Tři čtvrtiny Evropanů o Vánocích pomáhají druhým

Byznys

Češi se v období pandemie a inflace častěji obrací na second-hand obchody

Společnost

Dobro pandemie nezastaví. Češi pomáhají spoluobčanům navzdory koronaviru

Zaručeně zlepší den

Unikátní objev. Vědci nalezli nejbližší černou díru Země

Češi chtějí zálohované PET lahve. Jejich zavedení podporuje 74 procent z nich

Jak brát digitální detox vážně: inspirujte se indickou vesnicí

Naděje v léčbě rakoviny: nová chemoimunoterapie zamezuje jejímu relapsu

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Sny nám říkají mnohem více, než si myslíme. Jak je rozklíčovat?

Inspirace z knihovny: Sny nám říkají mnohem více, než si myslíme. Jak je rozklíčovat?

Noční výlety do říše snů jsou často skvělou zábavou a opravdovým odreagováním. Člověk v nich může…