Podíl lidí, kteří svou ekonomickou situaci hodnotí jako lepší než před dvěma lety, se oproti roku 2019 zvýšil o šest procent. Ukázal to průzkum agentury Kantar pro Českou televizi prováděný ve druhé polovině května.
Narostl podíl lidí, podle kterých se jejich situace rozhodně zlepšila. Ten se oproti minulému průzkumu zvýšil o čtvrtinu ze 12 na 15 procent. O tři procenta více je také lidí, jejichž ekonomické podmínky se spíše zlepšily. Podle sociologů jde hlavně o mladé lidi do 29 let, vysokoškolsky vzdělané občany a ty, kteří vykonávají vysoce kvalifikované profese. Méně lidí vnímá, že jejich situace zůstala stejná – v roce 2019 to bylo 46 procent, letos jen 39. Pocit, že si pohoršili, mělo 17 procent respondentů.
Přibývá také lidí s finančními rezervami. Těch, kteří mají úspory jen ve výši měsíčního platu, ubylo z 35 na 29 procent. Čtvrtina lidí má dvou až tříměsíční rezervu stejně jako před 2 lety. Ze 13 na 15 procent ale narostl podíl lidí, kteří mají našetřený ekvivalent čtyř až šesti měsíčních platů. Více než šest měsíčních platů pak má naspořeno 27 procent lidí, což je oproti výsledkům před dvěma lety tříprocentní nárůst. Nejvíce se zvýšily úspory lidí mezi 30 a 44 lety a poté starších občanů. Našetřeno mají také Češi s vyšším vzděláním.
Zdroj: ČT24
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Je červen – období, kdy většinu volného času trávíme v parcích, v lese, u vody nebo na procházkách…