Jak být šťastný? Takovou otázku si klade většina z nás, obzvlášť v posledních letech, která jsou náročná. Vědci nyní přišli se zajímavým poznatkem. Podle nich jsou lidé šťastnější, když jejich životním cílem není hromadění majetku. Informoval o tom server Earth.
Výzkumníci z McGill University přišli na to, že lidé, kteří žijí v komunitách, kde peníze hrají minimální roli, vykazují velmi vysokou hladinu štěstí. Jedná se o přelomové zjištění, jelikož častým předpokladem je, že ekonomický růst přirozeně navýší míru štěstí lidí. Vědci proto hypotézu ověřili ve výzkumu, kdy se zaměřili na několik komunit s různými úrovněmi příjmů.
V komunitách s nejnižší úrovní peněz odborníci zdokumentovali míru štěstí, která je srovnatelná s tou ve skandinávských zemích. Tam jsou obvykle nejvyšší hodnoty na světě. „Naše studie naznačuje, že způsoby, jak dosáhnout štěstí, nesouvisí s vysokými příjmy a materiálním bohatstvím,“ řekl hlavní autor studie profesor Eric Galbraith. Podle závěrů výzkumu lze pocitu pohody a radosti docílit i s minimem financí. Za účelem studie bylo dotazováno celkem 678 lidí s průměrným věkem 37 let.
Autorský článek Gabriely Brázdové s použitím informací z Earth a PLOS One
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší
Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…