Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Účty za energie v Evropě rostou: Co dělají ostatní země, aby je lidem pomohly zaplatit?

Ilustrační foto: Pixabay

Konec měsíce býval časem oslav pro mnohé, kteří měli svůj výplatní den a náležitě se za svou práci odměnili – půllitrem v hospodě, luxusní večeří nebo nákupní horečkou. V posledních letech se však situace mění. Nejprve tu byla pandemie, nyní je to inflace a s ní spojená krize týkající se životních nákladů, která mnohé radosti výrazně omezuje, píše Euro News.

Mnohým výplata z účtu zmizí hned poté, co na něj dorazí, protože současná inflace zkrátka zvyšuje náklady na potraviny a pohonné hmoty, pronajímatelé zvyšují nájemné a účty neustále stoupají. Inflace v 19 zemích vázaných na euro vyskočila v červenci v Evropě na nové historické maximum 8,9 procenta, což je způsobeno rostoucími náklady na energii.

Nic nenasvědčuje tomu, že by se energetická krize v dohledné době zlepšila, protože Evropa se připravuje na možnost, že Rusko úplně přeruší dodávky plynu v odvetě za západní sankce způsobené jeho invazí na Ukrajinu. Vzhledem k tomu, že ceny energií rostou, zatímco mzdy zůstávají nezměněny, někteří žijí od výplaty k výplatě a jiní jsou nuceni se rozhodnout, na co své omezené prostředky využijí primárně. Vlády si uvědomují, že lidé bojují a že během následující zimy se situace ještě zhorší. To je důvod, proč se mnoho zemí v celé Evropě zaměřuje na pomoc svým obyvatelům.

Spojené království

Ceny energií ve Spojeném království letos rostou více než v 70. letech, kdy země trpěla katastrofálním hospodářským poklesem. Andrew Bailey, guvernér Bank of England, řekl, že Britové čelí „historickému šoku“ především kvůli nárůstům účtů za energii. Aby jim vláda pomohla čelit nadcházející krizi, zavede slevu za energie ve výši 400 GBP (475,6 EUR) pro každou domácnost, která bude buď vyplácena přímo na účty, které mají nastavenou automatickou platbu vůči jejich poskytovateli energie, nebo vyplácena samostatně. Domácnosti, které se snaží vyjít s penězi a již pobíraly státní dávky, také dostanou jednorázovou platbu pro životní náklady ve výši 650 GBP (773 EUR) k již získané slevě 400 GBP a důchodci obdrží dodatečný příspěvek ve výši 300 GBP (357 EUR) již tuto zimu. Osoby se zdravotním postižením mají také dostávat příspěvek ve výši 150 GBP (178 EUR) na pokrytí zvýšených životních nákladů.

Itálie

Itálie, která stejně jako jiné země v Evropě pociťuje vliv odstavení ruských dodávek plynu poté, co se rozhodla snížit svou závislost na Moskvě, přislíbila dotaci na palivo a investiční plán ve výši 14 miliard eur, aby udržela účty za energii pod kontrolou a zabránila navýšení, které by pro mnoho rodin bylo náročné.

Země také plánuje rozdělit bonus ve výši 200 EUR pracovníkům, kteří vydělávají ročně 35 000 EUR nebo méně, a nabídnout 20procentní daňový kredit pro energeticky náročné společnosti, jejichž náklady vzrostou o více než 30 %. Na druhou stranu Itálie oznámila záměr zdanit společnosti profitující z vyšších cen energií.

Španělsko

Stejně jako Itálie se Španělsko rozhodlo zdanit energetické společnosti, které těží ze zvýšení cen energií, a použít získané peníze na pomoc svým občanům. Madrid již snížil daň z přidané hodnoty (DPH) na účty za energii z 21 procent na 10 procent a zároveň snížil stávající daň z elektřiny ze 7 procent na 0,5 procenta.

Ilustrační foto: Pixabay

Francie

Francie také nabízí svým občanům jednorázový příspěvek, aby jim pomohla čelit těžkým časům, i když výše pouhých 100 euro je určitě výrazně nižší než například ve Spojeném království. Země ale na druhou stranu donutila státního dodavatele energie EDF omezit růst velkoobchodních cen elektřiny na 4 procenta na rok. Očekává se, že tento krok bude stát 8,4 miliardy eur.

Domácí daň z konečné spotřeby elektřiny v zemi byla také omezena z 22,50 EUR za megawatthodinu na pouhé 1 EUR za megawatthodinu pro domácnosti a 0,50 EUR pro podniky.

Německo

Německo, které se nedávno snažilo omezit svou silnou závislost na ruském plynu, schválilo dva balíčky pomocných příspěvků v celkové výši 30 miliard eur, které mají letos pomoci jeho občanům s rostoucími cenami energií. Vláda nabídne všem daňovým poplatníkům jednorázovou paušální sazbu ceny energie ve výši 300 EUR, která jim bude převedena prostřednictvím výplatní pásky jejich zaměstnavatele. Rodiny pobírající výživné dostanou navíc 100 EUR na dítě, zatímco lidé pobírající dávky obdrží jednorázovou platbu ve výši 200 EUR. Osoby pobírající podporu na bydlení dostanou příspěvek v hodnotě 270 EUR.

Země také nabízí dotované jízdenky na veřejnou dopravu. Podle údajů z cenového srovnávacího portálu Check24 asi 4,2 milionům německých domácností letos vzrostou účty za elektřinu v průměru o 63,7 procenta a 3,6 milionům se zvýší účty za plyn o 62,3 procenta oproti loňsku.

Nizozemsko

Nizozemská vláda, která očekává, že inflace letos dosáhne 5,2 procenta, nabízí domácnostem jednorázový příspěvek na energii ve výši 800 eur. Usiluje také o snížení DPH na energii z 21 procent na 9 procent a snížení daně na benzín a naftu o 21 procent, což je strop, který by měl zůstat v platnosti do konce roku.

Norsko

Vzhledem k tomu, že ceny na trhu s energiemi po celém světě rostou, Norové zaplatí pouze stanovenou částku, o které loni rozhodla vláda. Podle schématu zavedeného vládou v roce 2021 platí Norové účty v plné výši pouze tehdy, když jsou ceny nižší než 70 korun (7 EUR) za kWh. Když účty za energii překročí tuto hranici, vláda pokryje 80 procent celkové částky. Navzdory tomu se ale Norové zjevně stále potýkají se splácením svých účtů a vláda tuto zimu zvažuje další možnosti, jak domácnostem pomoci.

Zdroj: Euro News

Související články

Zaručeně zlepší den

Porucha ADHD mohla být evoluční výhodou, naznačuje výzkum

Vědci proměňují ptačí sny v podmanivou hudbu

Startuje 5. ročník reality show LVICE věnovaný životu žen s handicapem

Letošní ročník Ceny Josefa Vavrouška už má své vítěze

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku

Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku

Jaká je smrt? Mnozí známe její podobu ze strašidelných příhod, kde byla obvykle popisovaná jako…