Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Ovoce a zelenina vypěstované v České republice zažívají návrat na pulty

Ilustrační fotografie. Zdroj: Free Range Stock

Český, adekvátně ostrý česnek, šťavnaté jahody, vyzrálé dýně, sladký hrášek a další ovoce i zelenina, vše původem z České republiky, se vrací do našich obchodů, a to včetně supermarketů. Poptávka po tomto zboží ze strany spotřebitelů totiž stále roste, navíc vše seženete za značně nižší cenu než loni či předloni.

Poptávka po českém ovoci a zelenině mezi spotřebiteli stále roste, obchodníci jsou proto nuceni na danou situaci reagovat. Tuto tendenci, kterou jsme si my, zákazníci v podstatě vynutili, dokazuje nejen stále větší obliba farmářských trhů, ale také skutečnost, že naše produkty můžeme zakoupit už i ve velkých obchodních řetězcích. Do obchodů se tak postupně vrací česká zelenina a ovoce. Kromě lokace oceňují zákazníci zejména čerstvost produktů a krátkou vzdálenost dovozu od místa vypěstování. Jednotliví zemědělci proto z důvodu rostoucí poptávky začali rozšiřovat půdu pro pěstování, což bude mít pozitivní dopad na zemědělství a zejména na konečné ceny – dané produkty budou znatelně levnější.

Markantní změna nastala v poklesu ceny českého česneku, jeho cena se snížila až o několik desítek korun za jeden kilogram – v roce 2013 se český česnek prodával za dvě stě korun za kilogram, v letošním roce je to až o sedmdesát korun méně. Co se týká samotného pěstování česneku, v loňském roce zasadili farmáři česnek na ploše o rozloze více než čtyři sta hektarů, přičemž sklidili bezmála dva tisíce tun, což je o více než tři sta tun více než předloni. Rostoucí oblibu českého česneku potvrdila také mluvčí řetězce Globus Pavla Hobíková. „Českého česneku jsme před dvěma roky prodali necelých dvacet tun, v loňském roce už to bylo přes třicet tun, takže objemový nárůst byl větší než pětatřicet procent,“ uvedla Hobíková.

Zdroj: ceskatelevize.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Pohled z Pákistánu: Jsou městské lesy odpovědí na přehřívání měst?

Snímek Ticho uctívá dětské oběti války na Ukrajině. Trvá sedm hodin

Jak se připravit na Mikuláše, abyste si ho užili i vy?

Studenti MENDELU propojují manažerské schopnosti s pomocí neziskovkám na každoročním Dobrotrhu

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak změnit způsob myšlení? Pět základních životních otázek, které byste si měli položit

Inspirace z knihovny: Jak změnit způsob myšlení? Pět základních životních otázek, které byste si měli položit

Umění se správně ptát může do značné míry ovlivnit a proměnit naše životy. Špatné odpovědi totiž…