Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Ovoce a zelenina vypěstované v České republice zažívají návrat na pulty

Ilustrační fotografie. Zdroj: Free Range Stock

Český, adekvátně ostrý česnek, šťavnaté jahody, vyzrálé dýně, sladký hrášek a další ovoce i zelenina, vše původem z České republiky, se vrací do našich obchodů, a to včetně supermarketů. Poptávka po tomto zboží ze strany spotřebitelů totiž stále roste, navíc vše seženete za značně nižší cenu než loni či předloni.

Poptávka po českém ovoci a zelenině mezi spotřebiteli stále roste, obchodníci jsou proto nuceni na danou situaci reagovat. Tuto tendenci, kterou jsme si my, zákazníci v podstatě vynutili, dokazuje nejen stále větší obliba farmářských trhů, ale také skutečnost, že naše produkty můžeme zakoupit už i ve velkých obchodních řetězcích. Do obchodů se tak postupně vrací česká zelenina a ovoce. Kromě lokace oceňují zákazníci zejména čerstvost produktů a krátkou vzdálenost dovozu od místa vypěstování. Jednotliví zemědělci proto z důvodu rostoucí poptávky začali rozšiřovat půdu pro pěstování, což bude mít pozitivní dopad na zemědělství a zejména na konečné ceny – dané produkty budou znatelně levnější.

Markantní změna nastala v poklesu ceny českého česneku, jeho cena se snížila až o několik desítek korun za jeden kilogram – v roce 2013 se český česnek prodával za dvě stě korun za kilogram, v letošním roce je to až o sedmdesát korun méně. Co se týká samotného pěstování česneku, v loňském roce zasadili farmáři česnek na ploše o rozloze více než čtyři sta hektarů, přičemž sklidili bezmála dva tisíce tun, což je o více než tři sta tun více než předloni. Rostoucí oblibu českého česneku potvrdila také mluvčí řetězce Globus Pavla Hobíková. „Českého česneku jsme před dvěma roky prodali necelých dvacet tun, v loňském roce už to bylo přes třicet tun, takže objemový nárůst byl větší než pětatřicet procent,“ uvedla Hobíková.

Zdroj: ceskatelevize.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Konec exekucí v Česku? Nový web pomáhá najít cestu z dluhové pasti

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.