Ostrava má vlastní online encyklopedii, obsahuje přes 11 tisíc hesel

Zdroj fotografií: Pixabay

Informace o významných místních osobnostech, historických událostech nebo objektech – to všechno na jenom místě shromažďuje Internetová Encyklopedie města Ostravy. Funguje přes rok a postupně se rozrůstá, aby pokryla co nejširší spektrum dějin i současného života ve městě.

„Encyklopedie obsahuje již nyní přes 11 tisíc hesel a obrazových dokumentů. Zájemci v ní najdou informace o 158 osobnostech, 310 událostech, 35 stavbách, 41 památnících, pamětních deskách nebo bustách,“ vypočetla Hana Šústková, ředitelka městského archivu, který encyklopedii spravuje. Největší část hesel pak tvoří bibliografické záznamy literatury vztahující se k dějinám a současnosti Ostravy. Tato sekce je vhodná hlavně pro badatele.

První sada hesel byla veřejnosti zpřístupněna u příležitosti stého výročí vzniku Československé republiky na podzim roku 2018. Ostrava se přitom inspirovala encyklopedií v Brně, z jejíhož systému také vychází. Cílem je fungovat pro zájemce jako snadno dostupná encyklopedie a skrze hesla podat informace z různých oblastí od historie až po současnost.

Autor článku

Kristýna Motlová