Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Ostrava má nejlepší ovzduší za celou historii měření. I díky pandemii

Město Ostrava bojuje se znečištěním dlouhodobě pomocí dotací a projektů. Zdroj fotografie: ostrava.cz

Kvalita ovzduší v Ostravě je rok od roku lepší, loni byla dokonce rekordní – koncentrace polétavého prachu byla nejnižší za celou dobu měření. Smogová situace pak nebyla zaznamenána ani jednou. Příznivé bylo loni počasí a paradoxně pomohly i dopady pandemie.

Ostrava a okolní města jsou pro své znečištěné ovzduší nechvalně známé. V loňském roce ale díky počasí a poklesu emisí dosáhla kvalita ovzduší nejlepších výsledků v historii měření. „K pozitivnímu výsledku přispěly na jedné straně mimořádně dobré rozptylové podmínky, hlavně v prvních dvou měsících roku, loňský rok byl také celkově vlhčí. V případě poklesu koncentrací oxidů dusíku hrálo roli i omezování dopravního provozu v souvislosti s epidemiologickými opatřeními,“ vysvětlila Blanka Krejčí, vedoucí oddělení kvality ovzduší ČHMÚ v Ostravě. Podobné zlepšení lze přitom sledovat i v ostatních částech Česka.

Ovzduší v Ostravě bylo loni nejkvalitnější od roku 1972. Zdroj fotografie: ostrava.cz

Město Ostrava bojuje za lepší ovzduší dlouhodobě. Finančně podporuje výměnu starých domácích kotlů, čistí cesty od prachu, investuje do ekologických prostředků MHD, podporuje sdílená kola nebo například snižuje energetickou náročnost obecních staveb. „Máme také svůj ostravský Akční plán pro zlepšování ovzduší, tedy dokument, do kterého jsme shrnuli všechny projekty včetně časového harmonogramu. Mám radost, že se nám daří je realizovat a že plánujeme další,“ doplnila náměstkyně primátora pro životní prostředí Kateřina Šebestová.

Související články

Zaručeně zlepší den

Nový systém Škodovky upozorní auto na blížící se vlak

Příznaky dlouhého covidu podle vědců do roka zmizí

Ve Francii jsou od nového roku kondomy zdarma pro všechny od 18 do 25 let

Dvě nejnavštěvovanější země světa jsou v Evropě

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vydejte se na duševní retreat. Kniha herečky Vlastiny Kounické Svátkové vás provede

Inspirace z knihovny: Vydejte se na duševní retreat. Kniha herečky Vlastiny Kounické Svátkové vás provede

Lidé jsou křehcí jako sníh a každý z nás potřebuje občas místo pro sebe. To se ve své prvotině…