Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Ostrava má nejlepší ovzduší za celou historii měření. I díky pandemii

Město Ostrava bojuje se znečištěním dlouhodobě pomocí dotací a projektů. Zdroj fotografie: ostrava.cz

Kvalita ovzduší v Ostravě je rok od roku lepší, loni byla dokonce rekordní – koncentrace polétavého prachu byla nejnižší za celou dobu měření. Smogová situace pak nebyla zaznamenána ani jednou. Příznivé bylo loni počasí a paradoxně pomohly i dopady pandemie.

Ostrava a okolní města jsou pro své znečištěné ovzduší nechvalně známé. V loňském roce ale díky počasí a poklesu emisí dosáhla kvalita ovzduší nejlepších výsledků v historii měření. „K pozitivnímu výsledku přispěly na jedné straně mimořádně dobré rozptylové podmínky, hlavně v prvních dvou měsících roku, loňský rok byl také celkově vlhčí. V případě poklesu koncentrací oxidů dusíku hrálo roli i omezování dopravního provozu v souvislosti s epidemiologickými opatřeními,“ vysvětlila Blanka Krejčí, vedoucí oddělení kvality ovzduší ČHMÚ v Ostravě. Podobné zlepšení lze přitom sledovat i v ostatních částech Česka.

Ovzduší v Ostravě bylo loni nejkvalitnější od roku 1972. Zdroj fotografie: ostrava.cz

Město Ostrava bojuje za lepší ovzduší dlouhodobě. Finančně podporuje výměnu starých domácích kotlů, čistí cesty od prachu, investuje do ekologických prostředků MHD, podporuje sdílená kola nebo například snižuje energetickou náročnost obecních staveb. „Máme také svůj ostravský Akční plán pro zlepšování ovzduší, tedy dokument, do kterého jsme shrnuli všechny projekty včetně časového harmonogramu. Mám radost, že se nám daří je realizovat a že plánujeme další,“ doplnila náměstkyně primátora pro životní prostředí Kateřina Šebestová.

Související články

Zaručeně zlepší den

Američané obnoví lesy zničené ohněm. Vysadí miliardu stromů

Češi jsou štědří. Darovali miliardy na charitu

Jihokorejští vědci vyvinuli „e-tetování“, které dokáže monitorovat zdravotní stav

Výzkumníci našli středověký poklad. Co se ukrývalo v Novém Jičíně?

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Pro Hanu Hindrákovou je Afrika osudná. Řadu let zde působila jako dobrovolník a v africkém…