Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Kvalita ovzduší v Česku se loni výrazně zlepšila. Pomohl i covid

Zdroj fotografie: Pexels

Výjimečnost loňského roku se velmi pozitivně odrazila na kvalitě ovzduší v České republice. Díky příznivému počasí i situaci spjaté s koronavirem byla v roce 2020 kvalita ovzduší v tuzemsku podstatně lepší než v předešlých letech.

Koncentrace látek znečišťujících ovzduší opět poklesla a velmi dobrá až dobrá kvalita ovzduší převažovala ve všech krajích České republiky. Dokazuje to předběžná zpráva, kterou poskytl Český hydrometeorologický ústav.

U některých polutantů navíc koncentrace dosáhla svého minima v celé historii měření, tedy od devadesátých let minulého století (v případě částic PM2,5 od roku 2004). Na celém českém území taky nebyla vyhlášena žádná smogová situace, k čemuž došlo vůbec poprvé.

Zjištění ČHMÚ ukazuje i přehledná infografika. Zdroj: chmi.cz

Velmi příznivým měsícem byl loňský únor, kdy převažovaly dobré rozptylové podmínky, mimořádně nadprůměrné teploty a nadnormální výskyt srážek, což jsou tři zásadní faktory silně snižující úroveň polutantů v ovzduší. Rok byl ale příznivý celkově. V letním období pomohl normální až silně nadnormální výskyt srážek, v jiných měsících zase opatření spjatá s nouzovým stavem v důsledku šíření koronaviru. Díky nižšímu provozu na cestách prokazatelně poklesly i emise z dopravy, především oxidy dusíku.

Související články

Zaručeně zlepší den

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

První domácí vodíková baterie zásobí domácnost obnovitelnou energií. Zvládne až dva dny bez proudu

Houby jako nevídaní pomocníci. Nový objev potvrdil jejich výjimečnost

S rakovinou lze účinně bojovat. Nové očkování zlikviduje kožní nádory