Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Osmiletému chlapci úspěšně transplantovali obě ruce

Malý pacient už se těší, až bude moci házet míčem. Zdroj: Children' Hospital of Philadelphia

Osmiletý Zion Harvey ze Spojených států amerických se stal na konci července nejmladším pacientem, kterému lékaři úspěšně transplantovali obě ruce. Na operaci, která trvala přes jedenáct hodin, spolupracovaly čtyři lékařské týmy.

Zion trpěl zdravotními problémy od malička. Když byl batole, přišel kvůli infekci o obě horní končetiny a chodidlo, a ve čtyřech letech musel podstoupit transplantaci ledvin. Až do letošního července vykonával každodenní aktivity pomocí svých předloktí, s nimiž se naučil například i psát či hrát videohry.

„Když Zion po infekci podstoupil transplantaci ledvin, stal se kandidátem i na tuto operaci, protože už v té době bral imunosupresivní léky,“ řekl jeho ošetřující lékař Benjamin Chang. Imunosupresiva bral Zion proto, aby se nestalo, že by jeho tělo odmítlo nový orgán.

Operace trvala přes jedenáct hodin a podílelo se na ni asi čtyřicet lékařů a zdravotního personálu. V zastoupení byli odborníci z různých oblastí, například z radiologie, plastické chirurgie, ortopedie i anesteziologie. Cílem lékařů bylo nejdříve spojit kosti a žíly, poté pospojovali šlachy, svaly a nervy. Momentálně je Zion v nemocnici ve Philadelphii a už se těší, až bude moci házet míčem.

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Konec exekucí v Česku? Nový web pomáhá najít cestu z dluhové pasti

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Nový způsob pěstování zeleniny podpoří lokální produkci potravin a soběstačnost

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.