Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Transplantace čichových buněk dává naději lidem s poraněním míchy

V roce 2010 přišel Darek Fidyka během pár okamžiků o vládu nad podstatnou částí svého těla. Nyní bývalému polskému hasiči svitla naděje, že se jeho život vrátí zpět do starých kolejí. Zásadní obrat k lepšímu mu poskytla operace, při níž mu byly do postižené části míchy transplantovány čichové buňky.

Prozatím připomíná jeho pohyb chůzi jen vzdáleně, pro Dareka je to však obrovský posun vpřed. Před několika měsíci totiž nemohl pohybovat nohama vůbec. Osudný okamžik nastal v roce 2010, kdy jej útočník s nožem několikrát bodl do zad. Čepel nože prořízla jeho míchu, a i když ji zcela nepřerušila, znamenalo to pro Dareka paralýzu od hrudi dolů. Zprvu lékaři sázeli na metody intenzivní fyzioterapie. Když však ani po dvou letech nepřišlo žádné zlepšení, rozhodli se přistoupit k experimentální operaci.

Odebrali mu jeden z jeho čichových kyjů (část mozku, do které přicházejí informace z čichových orgánů) a odebrané buňky nechali v kultivačním prostředí růst. Po dvou týdnech transplantovali tyto buňky do postižené míchy. V součtu se jednalo asi o stovku mikroinjektáží, což znamenalo zhruba 500 tisíc buněk. Současně do zraněné míchy voperovali čtyři proužky nervové tkáně z kotníku. Nervová tkáň měla pomoci s přemostěním nervových vláken poškozené části míchy.

K prvnímu viditelnému zlepšení došlo po třech měsících, kdy jeho levé stehno začalo nabírat svalovou hmotu. Půl roku od operace udělal Darek za pomoci opěrné konstrukce své první kroky. Nyní po dvou letech může s přispěním podpůrného rámu vyjít z rehabilitačního střediska. Darek je skálopevně přesvědčen, že se k zažitému pohybu nohou, zase jednou vrátí. Každý sebemenší pokrok mu dělá velkou radost.

Radost z úspěšné operace s ním sdílí i členové týmu, který se na celém experimentu podílel. Geoff Raisman, vedoucí osobnost celé operace i pooperační rekonvalescence, si povzbudivých výsledků cení více než dílčího úspěchu amerického vesmírného programu. Doslova řekl: „Zapsal jste se do historie. Pro mě je toto mnohem úchvatnější než člověk na Měsíci.“ Neurochirurg Pawel Tabakow z vratislavské univerzity zase v zákroku vidí přelomový okamžik. „Je úžasné sledovat, jak se regenerace míchy, tedy něco po řadu let nemožného, stává realitou,“ nechal se slyšet Pawel Tabakow.

I přes úspěch celého experimentu však na členy lékařského týmu čeká ještě spoustu práce. Prozatím totiž není možné stoprocentně říci, zda bude zmiňovaná metoda úspěšná i u ostatních handicapovaných osob. Stejnou operaci nyní podstoupí dalších deset pacientů a s napětím se bude očekávat, jaké pokroky u nich experimentální léčba vyvolá. Pokud se podaří navázat na úspěch první operace, bude to skvělá zpráva a velká naděje pro všechny, kteří se nyní potýkají s podobným problémem jako Darek Fidyka.

FOTO: www.bbc.com

www.bbc.com, Oldřich Večeřa

Související články

Zaručeně zlepší den

Podmořský svět ukrývá nepoznané krásy, třeba opeřenou hvězdici – lilijici

Krásná podívaná na polární září v Česku i z vesmíru

Papoušek svými dovednostmi konkuruje šimpanzům. Na potravu si bral více nástrojů

Belgický přístav s vysokou uhlíkovou stopou si klade za cíl stát se nejudržitelnějším na světě

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat

Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat

Víte, jak správně skladovat konkrétní potraviny? Jak zužitkovat suroviny do posledního kousku? Nebo…