Organizace Sázíme stromy už vysadila přes 3 tisíce stromů

2 minuty radosti
Zdroj fotografií: archiv organizace

Spojovat subjekty a s jejich pomocí vysazovat stromy po Česku. Taková je v jednoduchosti role organizace Sázíme stromy. Díky financím od firem, práci dobrovolníků a doporučení od obcí vysazuje od roku 2014 stromy na místech, kde je to nejvíc potřeba.

Všechny subjekty zapojené do procesu výsadby jsou rovnocenně důležité. „Lokality na sázení domlouváme s obecními úřady. Peníze na stromy získáváme od firem a buď zaměstnanci sami stromy i vysadí nebo sází místní dobrovolníci, školy nebo spolky. Obce stromy dostanou darem, ale zavazují se o stromy pečovat, v prvních letech hlavně zalévat,“ vysvětluje jedna z koordinátorek projektu Martina Pavelková.

S firmou, která sázení iniciuje, domluví organizátoři před akcí důležité podrobnosti jako počet účastníků a s ním související počet stromů. Organizace pak na místo dodá veškeré potřebné nářadí a materiál. „Společně si ukážeme, jak se sází strom, a pak již všichni sami sázejí, naše role je potom spíš koordinační. Je skvělé, když se sázení spojí s táborákem, lidé se zahřejí, najedí a je to prostě fajn atmosféra,“ popisuje Pavelková.

Nezisková organizace funguje od roku 2014 a může se pyšnit úctyhodnou statistikou. Od svého vzniku už vysadila 3465 vzrostlých stromů a 4031 keřů, zapojila při tom přes 5 tisíc dobrovolníků.

Poslání iniciativy je jasné – podpořit v lidech vědomí, že jednoduchým způsobem lze pro přírodu udělat hodně dobrého. „Zájemci nám mohou finančně přispět na nákup nářadí nebo školení pro nové kolegy. Mohou nás taky podpořit tím, že se stanou členy našeho týmu nebo pomůžou s hledáním lokalit a organizací samotných výsadeb,“ vyjmenovává možnosti Pavelková.

Zájem má stále větší množství lidí, kterým není příroda lhostejná, a chtějí pro její dobro něco sami aktivně udělat. Každý rok díky tomu počet vysazených stromů narůstá.

Související články

Zaručeně zlepší den

České hlavičky uspíšily vývoj nového léku na koronavirus

Jak zabránit suchu v krajině? Podívejte se, jak originálně problém vyřešili na Šumavě

Proč prádlo usušené na slunci tak krásně voní? Dánští vědci tuto záhadu objasnili

Živé sekačky v Jeseníkách. Podívejte se, jak se seká tráva v souladu s přírodou

Inspirativní rozhovor

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou projektu Chcu to v Brně, jehož prostřednictvím brněnští studenti pomáhají občanům se podílet na veřejném dění.