Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Organizace Sázíme stromy už vysadila přes 3 tisíce stromů

2 minuty radosti
Zdroj fotografií: archiv organizace

Spojovat subjekty a s jejich pomocí vysazovat stromy po Česku. Taková je v jednoduchosti role organizace Sázíme stromy. Díky financím od firem, práci dobrovolníků a doporučení od obcí vysazuje od roku 2014 stromy na místech, kde je to nejvíc potřeba.

Všechny subjekty zapojené do procesu výsadby jsou rovnocenně důležité. „Lokality na sázení domlouváme s obecními úřady. Peníze na stromy získáváme od firem a buď zaměstnanci sami stromy i vysadí nebo sází místní dobrovolníci, školy nebo spolky. Obce stromy dostanou darem, ale zavazují se o stromy pečovat, v prvních letech hlavně zalévat,“ vysvětluje jedna z koordinátorek projektu Martina Pavelková.

S firmou, která sázení iniciuje, domluví organizátoři před akcí důležité podrobnosti jako počet účastníků a s ním související počet stromů. Organizace pak na místo dodá veškeré potřebné nářadí a materiál. „Společně si ukážeme, jak se sází strom, a pak již všichni sami sázejí, naše role je potom spíš koordinační. Je skvělé, když se sázení spojí s táborákem, lidé se zahřejí, najedí a je to prostě fajn atmosféra,“ popisuje Pavelková.

Nezisková organizace funguje od roku 2014 a může se pyšnit úctyhodnou statistikou. Od svého vzniku už vysadila 3465 vzrostlých stromů a 4031 keřů, zapojila při tom přes 5 tisíc dobrovolníků.

Poslání iniciativy je jasné – podpořit v lidech vědomí, že jednoduchým způsobem lze pro přírodu udělat hodně dobrého. „Zájemci nám mohou finančně přispět na nákup nářadí nebo školení pro nové kolegy. Mohou nás taky podpořit tím, že se stanou členy našeho týmu nebo pomůžou s hledáním lokalit a organizací samotných výsadeb,“ vyjmenovává možnosti Pavelková.

Zájem má stále větší množství lidí, kterým není příroda lhostejná, a chtějí pro její dobro něco sami aktivně udělat. Každý rok díky tomu počet vysazených stromů narůstá.

Související články

Zaručeně zlepší den

Chtěli byste žít ve městě bez aut? Nový výzkum přináší 12 praktických způsobů, jak auta v městech omezit

V pražské Kotvě se otevírá největší Retro muzeum v České republice. Zaměřuje se na 70. a 80. léta 20. století.

Lidé v Thajsku staví malé útulky pro toulavé psy

Jak zní černá díra? Poslechněte si její zvuk

Inspirativní rozhovor

Příchutě, které vyvolávají pozitivní emoce a nutí k experimentům. To je brněnská zmrzlinárna Ještě Jednu

Příchutě, které vyvolávají pozitivní emoce a nutí k experimentům. To je brněnská zmrzlinárna Ještě Jednu

Přečtěte si rozhovor s Jakubem Gavorem, zakladatelem řemeslné zmrzlinárny Ještě Jednu. Určitě během čtení dostanete chuť na zmrzlinu! Co třeba tu s příchutí krupicové kaše či arašídového preclíku?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou

Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou

Ve vzduchu poletují sněhové vločky, přes okno je vidět rozsvícený stromeček a uvnitř to voní po…