Lidská kůže je fascinující, dokáže se až zázračně zahojit a obnovit. Profesor biomedicínského inženýrství Guy German zveřejnil výsledky nového výzkumu o struktuře lidské kůže a rozsahu poškození, která může utrpět. Zjistil, že tento orgán se vyvinul tak, aby umožňoval maximální odolnost a flexibilitu.
Většina organismů má pevnější vnější vrstvu, aby chránila poddajnější vnitřní vrstvu před hrozbami z okolního světa. Tuto vnější vrstvu najdeme u ořechů, ovoce, hmyzu nebo mikroogranismů. „Kůže savců umožňuje maximální pohyb a zároveň i maximální mechanickou odolnost,“ uvedl profesor German z Binghamtonské univerzity.
Výzkumný tým pod vedením Guye Germana vytvořil membrány z polydimethylsiloxanu, které umožnily napodobit strukturu kůže pokrytím měkké vrstvy tenčí a tužší vnější vrstvou. Tato „umělá kůže“ prošla řadou testů, aby se zjistilo, kolik stresu dokáže zvládnout, než se protrhne. Vědci zjistili, že kůže savců se vyvinula tak, aby byla dostatečně odolná vůči hrozbám, jako jsou ostré předměty, a přitom zůstala co nejpružnější.
Autorský článek Gabriely Brázdové s využitím informací z Earth
Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt
GIVT promění vaše každodenní nákupy na internetu v dobrý skutek. Stačí využít Pomocníka nebo před…
Co inspiruje spisovatele k další tvorbě? Miroslav Hlaučo, autor úspěšného románu Letnice, nachází podněty ve všem, co čte, vidí, slyší i prožívá. V rozhovoru prozrazuje, proč nepíše podle pevné osnovy, jak ho překvapil mezinárodní zájem o jeho knihu a proč si na další dílo dává čas.
Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší
Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…