Lidská kůže je fascinující, dokáže se až zázračně zahojit a obnovit. Profesor biomedicínského inženýrství Guy German zveřejnil výsledky nového výzkumu o struktuře lidské kůže a rozsahu poškození, která může utrpět. Zjistil, že tento orgán se vyvinul tak, aby umožňoval maximální odolnost a flexibilitu.
Většina organismů má pevnější vnější vrstvu, aby chránila poddajnější vnitřní vrstvu před hrozbami z okolního světa. Tuto vnější vrstvu najdeme u ořechů, ovoce, hmyzu nebo mikroogranismů. „Kůže savců umožňuje maximální pohyb a zároveň i maximální mechanickou odolnost,“ uvedl profesor German z Binghamtonské univerzity.
Výzkumný tým pod vedením Guye Germana vytvořil membrány z polydimethylsiloxanu, které umožnily napodobit strukturu kůže pokrytím měkké vrstvy tenčí a tužší vnější vrstvou. Tato „umělá kůže“ prošla řadou testů, aby se zjistilo, kolik stresu dokáže zvládnout, než se protrhne. Vědci zjistili, že kůže savců se vyvinula tak, aby byla dostatečně odolná vůči hrozbám, jako jsou ostré předměty, a přitom zůstala co nejpružnější.
Autorský článek Gabriely Brázdové s využitím informací z Earth
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty s Petrem Niklem. Zachytil kouzlo každodennosti
Po delší odmlce se vracíme s oblíbenou rubrikou Pozitivní kniha. Tentokrát vám přinášíme tip na…