Ořešák z Kvasic bojuje o titul Evropský strom roku

Zdroj fotografie: TZ, Marek Olbrzymek

Dvě stě třicet let starý ořešák z Kvasic zvítězil s více než deseti tisíci hlasy v české anketě Strom roku a nominoval se tak do mezinárodního kola klání. V soutěži Evropský strom roku mu konkuruje dvanáct dalších kandidátů z různých zemí, mimo jiné prastaré jilmy v Cabeza Buey ve Španělsku nebo švitořící korkový dub z Portugalska. Pro českého reprezentanta je možné hlasovat do konce února.

Anketa Evropský strom roku nehledá nejkrásnější strom, ale strom s nejsilnějším příběhem. Ořešák byl v Kvasicích vysazen již v roce 1790. Hraběnka Leopoldina Thunová, rozená Lamberková, nechala pod stromem postavit dřevěnou kapličku na památku svého otce, který se utopil v řece Moravě. Po zpřístupnění parku se místo stalo cílem častých duchovních návštěv lidí z okolí. Během povodní v roce 1997 se ořešák ocitl pod hladinou vody, díky odbornému zásahu se jej ale podařilo vzkřísit.

Zájemci mohou pro Evropský strom roku hlasovat až do konce února. Nejlepšího výsledku v dosavadních ročnících dosáhla z českých stromů Tatobitská lípa ze Semilska, v roce 2016 obsadila stříbrnou příčku. Výsledky letošního hlasování budou zveřejněny 21. března v belgickém Bruselu.

Zdroj: TZ

Autor článku

Anna Silná