Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Ořešák z Kvasic bojuje o titul Evropský strom roku

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: TZ, Marek Olbrzymek

Dvě stě třicet let starý ořešák z Kvasic zvítězil s více než deseti tisíci hlasy v české anketě Strom roku a nominoval se tak do mezinárodního kola klání. V soutěži Evropský strom roku mu konkuruje dvanáct dalších kandidátů z různých zemí, mimo jiné prastaré jilmy v Cabeza Buey ve Španělsku nebo švitořící korkový dub z Portugalska. Pro českého reprezentanta je možné hlasovat do konce února.

Anketa Evropský strom roku nehledá nejkrásnější strom, ale strom s nejsilnějším příběhem. Ořešák byl v Kvasicích vysazen již v roce 1790. Hraběnka Leopoldina Thunová, rozená Lamberková, nechala pod stromem postavit dřevěnou kapličku na památku svého otce, který se utopil v řece Moravě. Po zpřístupnění parku se místo stalo cílem častých duchovních návštěv lidí z okolí. Během povodní v roce 1997 se ořešák ocitl pod hladinou vody, díky odbornému zásahu se jej ale podařilo vzkřísit.

Zájemci mohou pro Evropský strom roku hlasovat až do konce února. Nejlepšího výsledku v dosavadních ročnících dosáhla z českých stromů Tatobitská lípa ze Semilska, v roce 2016 obsadila stříbrnou příčku. Výsledky letošního hlasování budou zveřejněny 21. března v belgickém Bruselu.

Zdroj: TZ

Související články

Zaručeně zlepší den

Keňská inženýrka vyrábí z plastového odpadu cihly pětkrát pevnější než beton

Nová zbraň proti covidu. Lék pro astmatiky může pomoci v prvních dnech ochoření

Zařízení z dílny českých vědců umožní dezinfikovat respirátory

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.