Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Ořešák z Kvasic bojuje o titul Evropský strom roku

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: TZ, Marek Olbrzymek

Dvě stě třicet let starý ořešák z Kvasic zvítězil s více než deseti tisíci hlasy v české anketě Strom roku a nominoval se tak do mezinárodního kola klání. V soutěži Evropský strom roku mu konkuruje dvanáct dalších kandidátů z různých zemí, mimo jiné prastaré jilmy v Cabeza Buey ve Španělsku nebo švitořící korkový dub z Portugalska. Pro českého reprezentanta je možné hlasovat do konce února.

Anketa Evropský strom roku nehledá nejkrásnější strom, ale strom s nejsilnějším příběhem. Ořešák byl v Kvasicích vysazen již v roce 1790. Hraběnka Leopoldina Thunová, rozená Lamberková, nechala pod stromem postavit dřevěnou kapličku na památku svého otce, který se utopil v řece Moravě. Po zpřístupnění parku se místo stalo cílem častých duchovních návštěv lidí z okolí. Během povodní v roce 1997 se ořešák ocitl pod hladinou vody, díky odbornému zásahu se jej ale podařilo vzkřísit.

Zájemci mohou pro Evropský strom roku hlasovat až do konce února. Nejlepšího výsledku v dosavadních ročnících dosáhla z českých stromů Tatobitská lípa ze Semilska, v roce 2016 obsadila stříbrnou příčku. Výsledky letošního hlasování budou zveřejněny 21. března v belgickém Bruselu.

Zdroj: TZ

Související články

Zaručeně zlepší den

Lidé budou žít na Měsíci už v tomto desetiletí, očekává NASA

17letý student objevil během stáže v NASA novou planetu

Teleskop Jamese Webba umožnil detailní výzkum atmosféry exoplanety mimo solární systém

Některá zvířata mají podobné zlozvyky jako lidé. Třeba dloubání se v nose

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Co s životem, když se zbortí všechny naše dosavadní jistoty? Utápět se v sebelítosti,…