Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Opuncie jako potravina budoucnosti. Vědci objevili její další využití

Zdroj ilustrační fotografie: Pixabay

Daří se jí v suchém prostředí a oproti obvyklým plodinám jí k přežití stačí jen malé množství vody. Opuncie mexická se již nyní využívá jako potravina, podle studie amerických vědců by však mohla sloužit i jako biopalivo. „Z hlediska obnovitelné energie z biomasy hrají v současnosti nejdůležitější roli kukuřice a cukrová třtina. Ty ale vyžadují tři až šestkrát více vody než opuncie,“ uvedl vědec John Cushman z univerzity v americké Nevadě.

Kvůli klimatickým změnám, především zvyšujícím se teplotám a prodlužujícím se obdobím sucha, je pěstování mnoha plodin čím dál obtížnější. To však neplatí pro opuncii. Kaktus dokáže přežít ve vedru i suchu a podle vědců vyžaduje v porovnání s kukuřicí či rýží až o osmdesát procent méně vody. „Zhruba dvaačtyřicet procent půdy je klasifikováno jako suchá nebo polosuchá půda. To pro opuncii představuje obrovský potenciál,“ řekl Cushman.

Zdroj ilustrační fotografie: Canva

V současnosti se z opuncie využívají především plody, ze kterých lze díky vysokému obsahu cukru vyrobit například džemy, a také listy, které jsou z devadesáti procent tvořeny vodou. Podle vědců je však potenciál rostliny daleko širší. „Když sklidíte plody a listy opuncie, stále vám v půdě zůstane velké množství biomasy, které může ukládat uhlík, nebo může být použito jako zdroj pro biopalivo,“ vysvětlil Cushman.

Kaktus je hojně rozšířený především v Jižní Americe, díky svému mnohostrannému využití by se však mohl v budoucnu rozšířit i do dalších částí světa. „Dovedu si představit, že se opuncie vysadí na mnoha opuštěných místech, která nejsou pro pěstování tradičních plodin vhodná,“ dodal Cushman.

Zdroj: ekolist.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Pomalá móda: O čem je Projekt 333? Vyzkoušejte možnosti udržitelnosti

Hvězda do sebe pohltila celou planetu. V budoucnu takto zanikne i Země

Virtuální realita z Česka má pomáhat při operacích mozku při vědomí

Po 70 letech se v Indii narodila mláďata geparda

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Novinářky vykreslují ne vždy růžovou realitu médií, dodají ale sílu

Inspirace z knihovny: Novinářky vykreslují ne vždy růžovou realitu médií, dodají ale sílu

Vídáme je každý den v televizi, čteme jejich články nebo hltáme zpravodajství z válečné fronty.…