Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Opuncie jako potravina budoucnosti. Vědci objevili její další využití

Zdroj ilustrační fotografie: Pixabay

Daří se jí v suchém prostředí a oproti obvyklým plodinám jí k přežití stačí jen malé množství vody. Opuncie mexická se již nyní využívá jako potravina, podle studie amerických vědců by však mohla sloužit i jako biopalivo. „Z hlediska obnovitelné energie z biomasy hrají v současnosti nejdůležitější roli kukuřice a cukrová třtina. Ty ale vyžadují tři až šestkrát více vody než opuncie,“ uvedl vědec John Cushman z univerzity v americké Nevadě.

Kvůli klimatickým změnám, především zvyšujícím se teplotám a prodlužujícím se obdobím sucha, je pěstování mnoha plodin čím dál obtížnější. To však neplatí pro opuncii. Kaktus dokáže přežít ve vedru i suchu a podle vědců vyžaduje v porovnání s kukuřicí či rýží až o osmdesát procent méně vody. „Zhruba dvaačtyřicet procent půdy je klasifikováno jako suchá nebo polosuchá půda. To pro opuncii představuje obrovský potenciál,“ řekl Cushman.

Zdroj ilustrační fotografie: Canva

V současnosti se z opuncie využívají především plody, ze kterých lze díky vysokému obsahu cukru vyrobit například džemy, a také listy, které jsou z devadesáti procent tvořeny vodou. Podle vědců je však potenciál rostliny daleko širší. „Když sklidíte plody a listy opuncie, stále vám v půdě zůstane velké množství biomasy, které může ukládat uhlík, nebo může být použito jako zdroj pro biopalivo,“ vysvětlil Cushman.

Kaktus je hojně rozšířený především v Jižní Americe, díky svému mnohostrannému využití by se však mohl v budoucnu rozšířit i do dalších částí světa. „Dovedu si představit, že se opuncie vysadí na mnoha opuštěných místech, která nejsou pro pěstování tradičních plodin vhodná,“ dodal Cushman.

Zdroj: ekolist.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Brno kráčí vstříc levným energiím. Město chystá instalaci tisíce solárních panelů

Studium v zahraničí je pro studenty neocenitelné, říká Tomáš, pořadatel EduFestivalu pro studenty i rodiče

V poušti kvete život. Zeleň rozzářila nejsušší místo světa

Pražská Lennonova zeď má nový kabátek. Jak vypadá?

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Zapomeňte na 10 000 hodin. Přeskočte pořadí a buďte úspěšní

Inspirace z knihovny: Zapomeňte na 10 000 hodin. Přeskočte pořadí a buďte úspěšní

Opřete se do svého strachu, experimentujte, nebuďte nejlepší – buďte jediní. To jsou jen tři z …