Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

On-line závěť si člověk nakliká do dvaceti minut, říká Jiří Štěpánek, zakladatel start-upu Goodbye, který mění české pohřebnictví

7 minut radosti
Tým zakladatelů, Jiří Štěpánek vlevo. Foto: se svolením Goodbye

Sektor pohřebnictví se od začátku dvacátého století téměř nezměnil. Tedy až donedávna. Jiří Štěpánek se rozhodl zastaralý systém inovovat a založil první českou on-line pohřební službu Goodbye. Nabízí rychlé sepsání závětí z pohodlí domova či pořádání pohřbů bez nechtěných obřadů. Pomocí digitalizace se snaží lidem tíživou situaci spojenou s úmrtím blízkého člověka co nejvíce usnadnit.

Co vás přivedlo k založení firmy Goodbye?

Začalo to první covidovou vlnou. Všichni se začali lekat, co se bude dít a začali přemýšlet o vlastní smrti, což se předtím skoro nedělo, protože tady v Čechách je smrt pořád obrovské tabu. Najednou přišel covid, všichni jsme byli zalezlí doma a lidi začali přemýšlet, co kdyby se s nimi náhodou něco stalo, kdo by se postaral o děti, jak by se přerozdělil majetek. S tím šla poptávka po závětích nahoru. Říkali jsme si, že by bylo fajn vymyslet něco, čím by se to ulehčilo.

V čem vidíte největší nedostatky současného pohřebního systému?

Zjistili jsme, že pohřebnictví je jeden asi ze dvou oborů, které se za posledních sto let skoro nezměnily. Říká se, že je to pohřebnictví a školství, a zatímco všichni se snaží změnit školství, v pohřebnictví nikdo neinovuje. V Čechách je asi dvě stě až tři sta pohřebních firem, z nichž drtivá většina je otec a syn. Potom je tu pár větších hráčů, kteří mají svůj rajon, nevymýšlí moc nových věcí a drží se klasického stylu, jak to bylo vždycky. Řekli jsme si, že by bylo fajn to trochu nabourat.

Sepsání závěti může být otázkou několika minut. Foto: se svolením Goodbye

Snažíte se nabízet své služby on-line a transparentně, aby bylo vyřízení pohřbu co nejjednodušší. Je to v Česku opravdu tak ojedinělé?

Covid to trochu zlepšil, protože všechno šlo do on-linu a pohřební firmy se musely adaptovat. Před tím ale ceníky na svých webových stránkách sdílelo asi jenom sedm firem ze všech. A když jsme do nějaké pohřební služby zavolali a začali se na cenu doptávat, tak obvykle řekli: přijďte k nám do kanceláře a my vám to ukážeme. Spousta lidí si pak samozřejmě řekne, že jim to připadá drahé a chtěli by se podívat i do jiné služby. Ale tím, jak je trh netransparentní a nikdo informace nesdílí, lidi se často zastaví třeba jen ve dvou firmách a radši nad tím pak mávnou rukou a něco si objednají.

První službou, kterou jste začali nabízet, byla on-line závěť. Jak sepsání funguje?

Vytvořili jsme aplikaci, kde si člověk dokáže všechno naklikat do dvaceti minut. Je tam prostor i na osobnější požadavky, například jak by si člověk přál být pochovaný, jestli by chtěl zanechat nějaký dárek svým blízkým, co by chtěl, aby se stalo s jeho domácím mazlíčkem a další věci. Když klient tento dokument odešle a zaplatí, my se na něj podíváme, zkontrolujeme a zjistíme, jestli je závěť po právní stránce v pohodě, případně voláme zpátky a doptáváme se. Když se zapracují všechny změny, pošleme zpět dokument, který je právně právoplatný. Dotyčný si ho potom vytiskne, podepíše před dvěma svědky, a tím závěť nabude právní moci.

Je něco, co vás na přáních zákazníků překvapuje?

Většina lidí si přeje spíš skromnější pohřeb, chtějí, aby to pro jejich rodinu nebyla zbytečná zátěž. Přejí si třeba, aby jeli radši na výlet a užili si to než vyhodit padesát tisíc za pohřeb. To nás překvapilo, protože to příliš nereflektuje realitu.

Lidé si často přejí skromný pohřeb v kruhu rodinném. Ilustrační foto: Unsplash

Při sepisování závětí lidem nabízíte možnost odkázat část peněz neziskovým organizacím. Jaký to má důvod?

Skrz závěť lze celkem hezky vybrat určitý obnos peněz. Na západě je běžná praxe, že si člověk do závěti napíše nějakou neziskovou organizaci či charitu a jedno procento ze svého majetku jí odkáže. Člověk si říká, že jedno procento je opravdu málo, ale v tom obrovském množství lidí, kteří to udělají je to velká pomoc pro neziskovky a dá se s tím změnit několik životů. Běžný odkaz v závětích lidí na západě je průměrně kolem osmi tisíc eur na člověka, což je dohromady opravdu hodně peněz.

Vedle sepisování závětí nabízíte i kremace bez obřadu. V čem spočívají?

Postaráme se o všechny nepříjemnosti, které s kremací souvisejí, jako je vyřízení dokumentů na matrice, převoz zemřelého a provedení kremace. Potom lidem přivezeme jednoduchou urnu s popelem zemřelého a už je jenom na nich, jak se chtějí s blízkým rozloučit. Mohou jet třeba na výlet nebo si udělají rodinou sešlost. Na západě je obrovský trend alternativních pohřbů. I v Česku vzniká čím dál víc alternativních pohřebišť či obřadů. Příkladem je třeba organizace Ke stromům, kde člověka pohřbí do speciální urny, kterou zasadí a vyroste z ní pak strom.

Klasický obřad není jedinou možností. Foto: se svolením Goodbye

Projekt Goodbye jste spustili letos na jaře. S jakými reakcemi se setkáváte a v čem vnímáte pro lidi největší přínos?

První reakce jsou super, lidi překvapilo, jak lze věci udělat jednoduše a rychle. Ulehčujeme jim celý proces, děláme to levněji, bez zbytečných starostí a možná i citlivěji než klasickou cestou.

Aktuálně poskytujete své služby, tedy především kremace bez obřadů, pouze v Praze. Plánujete je rozšířit i do dalších měst?

Další města určitě plánujeme. Rádi bychom taky rozšířili nabídku služeb, například o odhady nemovitostí, životní pojištění či předplacené pohřby, které v Česku zatím nejsou moc známé.

Medailonek

Jiří Štěpánek pochází z Prahy. Startup Goodbye založil letos na jaře v reakci na zvýšený zájem o problematiku umírání způsobený pandemií koronaviru. Kromě toho provozuje také službu Najdi mazlíčka, která se pomocí kampaní na sociálních sítích snaží vrátit zvířata jejich majitelům.

Související články

Zaručeně zlepší den

Do Portugalska se v rámci rewilding projektu navrací staré plemeno skotu

Živá hudba vyvolává mnohem silnější emoce než ta streamovaná

Hlas je zbraň, kterou máte vždy po ruce. Agresorovi vykejte a udržujte distanc, radí instruktorka sebeobrany Barbora Vodochodská Machková

Astronomové objevili tři nové měsíce

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jóga pro holky ze Západu je barevným průvodcem na cestě k ženskému zdraví

Inspirace z knihovny: Jóga pro holky ze Západu je barevným průvodcem na cestě k ženskému zdraví

Jak se mít ráda? Jak o sebe prostřednictvím jógy pečovat? A jak sladit svou praxi s ženským cyklem?…