Brno již dlouhodobě patří k městům, jejichž odpadové hospodářství dosahuje opravdu vysoké úrovně. Loňské výsledky brněnské firmy SAKO to opět potvrzují.
Unikátní zařízení na energetické využití odpadu, které Brno jako jedno ze čtyř českých měst provozuje, se v roce 2019 opravdu činilo. Odpady z brněnských domácností totiž neputují na skládku, ale využívají se k výrobě tepla, kterým jsou domácnosti nebo brněnské podniky následně vytápěny. V loňském roce se takto z 233 tisíc tun odpadu podařilo vyrobit rekordních 2,4 milionů gigajoulů tepla, z čehož přes jeden milion gigajoulů putovalo zpět občanům, tedy do více než 26 tisíc domácností.
Menší množství odpadu hromadícího se na skládkách je však jen jednou z výhod tohoto moderního systému. Nejenže se přeměnou odpadu v energie šetří fosilními zdroji, jako je plyn a uhlí, snižuje se také produkce skleníkových plynů. Například úspora oxidu uhličitého je vyčíslena na až 250 tisíc tun ročně. Zároveň se jedná o pojistku pro případ výpadku ostatních energetických zdrojů, a tím i mílový krok směrem k energetické soběstačnosti Brna.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku
Zastavit se a jenom být. Dokážete to? Zní to velice jednoduše, ale provedení v praxi se mnohdy…