Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Od letoška mají členové stráže přírody více pravomocí

Ilustrační foto: Unsplash

Málokdo ví, že na pravidla správného chování v lese někdo dohlíží. Jsou to hned dvě instituce lesní stráž a stráž přírody, které od ministerstva životního prostředí dostaly silnější mandát pro svou práci.

Větší páky na narušitele přírody s sebou přináší novela zákona o invazních druzích. Ministerstvo tak reaguje na potřebu zasáhnout proti neukázněným turistům. Nově tak bude smět stráž přírody zastavovat vozidla ve zvláště chráněných územích a významných ptačích lokalitách, pokud bude existovat podezření, že porušila zákaz vjezdu. To samé platí pro lesní stráž, pokud bude podezřívat jeho posádku z porušení lesního zákona. Navíc bude moci vyžadovat i souhlas vlastníka lesa s vjezdem vozidla. Vedle toho může lesní stráž nově zadržet člověka, který porušuje lesní zákon, a také pořizovat obrazový a zvukový záznam.

Ilustrační foto: Pexels

Především zvířata ocení další novinku v zákoně, a tou je možnost zakázat nebo omezit odpalování pyrotechniky na území chráněných krajinných oblastí. Těch je celkem 26 a pokrývají 13,6 procent rozlohy státu. Zbystřit by měli především milovníci ohňostrojů, kteří vyjíždí slavit na české hory, z nichž ty nejvyšší patří vždy pod nějaký stupeň ochrany.

Člen lesní stráže má za úkol zajistit ochrannou službu v lesích a dohlíží na dodržování povinností spojených s užíváním lesa. Má u sebe průkaz, který určuje obvod jeho působnosti, a služební odznak. Vedle nových pravomocí je oprávněn zjišťovat totožnost osob, které porušují lesní zákon, ukládat a vybírat pokuty a předvést výtržníky policii. Musí být občanem České republiky starším 21 let, který nebyl odsouzen pro úmyslný trestní čin. Jeho povinností je znát své povinnosti i předpisy, které se týkají jeho činnosti.

Zdroj: Autorský článek Kláry Šubíkové s využitím webů Ekolist a eAGRI

Související články

Zaručeně zlepší den

Vykouzlete si doma francouzskou atmosféru. Postavte si metr a půl vysokou Eiffelovu věž z kostek

Vědci rozluštili záhadu travnatých kruhů v poušti Namib

Ve Francii chodí místo čerta s Mikulášem řezník. Poznejte tradice v zahraničí

Nejunikátnější pohled na Český Krumlov je z Křížové hory, říká Laskavec Dalibor Uhlíř

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Veršovaný herbář plný legrace. Květolelo vypráví příběhy z folklóru českých bylin

Inspirace z knihovny: Veršovaný herbář plný legrace. Květolelo vypráví příběhy z folklóru českých bylin

Je červen – období, kdy většinu volného času trávíme v parcích, v lese, u vody nebo na procházkách…