Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Oční nádor u dítěte může včas odhalit snímek pořízený fotoaparátem s bleskem

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: Pexels

Jeden z nejkrásnějších okamžiků – narození dítěte. Řada pyšných rodičů proto hned od narození svého dítka dokumentuje každý jeho pohyb. Fotoaparát s bleskem může pomoci odhalit skrytý oční nádor, jehož příznakem je bělavý odlesk sítnice, často i šilhání. Tento typ očního nádoru není tak častý, ročně se v Česku objeví šest až osm případů. Dítě však může přijít o oko.

Lékaři objeví nádor často až tehdy, kdy už dítěti hrozí ztráta oka. Rodiče a jejich blízcí si ho mohou všimnout mnohem dříve. Při fotografování s bleskem se zorničky očí na snímku zbarví červeně, u nemocného jsou bílé. Děti navíc často šilhají, protože přes nádor nevidí. Pokud si toho rodiče všimnou, je třeba zavést dítě co nejdříve k lékaři. Dítě má pak mnohem vyšší šance na vyléčení i záchranu oka.

„Jsem ráda, že jsem se o této informaci dozvěděla. Myslím, že každý rodič si přeje, aby jeho dítě bylo zdravé a šťastné. Pokud je tak snadné odhalit tento typ nádoru, myslím, že je dobré šířit osvětu dál,“ uvedla matka tříleté holčičky Jana Novotná.

Zdroj: ceskenoviny.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Konec exekucí v Česku? Nový web pomáhá najít cestu z dluhové pasti

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Nový způsob pěstování zeleniny podpoří lokální produkci potravin a soběstačnost

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.