Oční nádor u dítěte může včas odhalit snímek pořízený fotoaparátem s bleskem

Zdroj fotografie: Pexels

Jeden z nejkrásnějších okamžiků – narození dítěte. Řada pyšných rodičů proto hned od narození svého dítka dokumentuje každý jeho pohyb. Fotoaparát s bleskem může pomoci odhalit skrytý oční nádor, jehož příznakem je bělavý odlesk sítnice, často i šilhání. Tento typ očního nádoru není tak častý, ročně se v Česku objeví šest až osm případů. Dítě však může přijít o oko.

Lékaři objeví nádor často až tehdy, kdy už dítěti hrozí ztráta oka. Rodiče a jejich blízcí si ho mohou všimnout mnohem dříve. Při fotografování s bleskem se zorničky očí na snímku zbarví červeně, u nemocného jsou bílé. Děti navíc často šilhají, protože přes nádor nevidí. Pokud si toho rodiče všimnou, je třeba zavést dítě co nejdříve k lékaři. Dítě má pak mnohem vyšší šance na vyléčení i záchranu oka.

„Jsem ráda, že jsem se o této informaci dozvěděla. Myslím, že každý rodič si přeje, aby jeho dítě bylo zdravé a šťastné. Pokud je tak snadné odhalit tento typ nádoru, myslím, že je dobré šířit osvětu dál,“ uvedla matka tříleté holčičky Jana Novotná.

Zdroj: ceskenoviny.cz

Autor článku

Zuzana Tomášková