Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Obutí, a přesto naboso. Barefoot obuv Čechy láká a navrací je k přirozenému pohybu

5 minut radosti
Ilustrační foto: Freepik

Barefoot boty už dávno nejsou ošklivé ponožky s prsty a podrážkou. Česko se v posledních letech stává jejich velmocí. Přibývá stylů, specializovaných obchodů i značek, a to včetně těch domácích. Takzvané bosé boty podporují přirozený pohyb, a tak si získaly oblibu zejména mezi rodiči, ale i sportovci.

Barefoot obuv simuluje chůzi naboso. Ta byla člověku po tisíce let jeho vývoje přirozená. Moderní, těsně padnoucí boty s odtlumenou podrážkou nám sice pomáhají vypořádat se s nástrahami počasí nebo městského nepořádku, avšak na úkor rozsahu pohybu a používání šlach, které nejsou v zápřahu a postupně se oslabují. Základním mottem „bosé“ obuvi je, že nedělá nic, protože samo tělo je ve své funkci dokonalé.

Nechejte nohu dělat svou práci

Příznivci barefootu poukazují na několik výhod tohoto typu obutí. Jednou z nich je ohebnost chodidla, které se v pevné botě nemá možnost pohybovat a svou flexibilitu ztrácí. Dalším benefitem je respekt barefootové obuvi ke tvaru chodidla, které není vměstnáváno do tvaru boty ušité na užším kopytě. Tenká podrážka pak umožňuje cítit povrch, po kterém chodíme, což stimuluje mozek a svalové řetězce v těle. Dochází také k úpravě nášlapu tak, aby reflektoval povrch, po kterém se pohybujeme.

V běžné botě nemá chodidlo dostatek prostoru. Ilustrační foto: Pixabay

Absence zvýšené paty, na kterou jsme zvyklí našlapovat, vede ke stylu chůze, který je ohleduplnější pro tělo, a to především kolena a páteř. Barefootová obuv také sníží a lépe rozloží váhu, kterou tělo s každým krokem nese. V neposlední řadě pak tyto boty umožňují trénovat svaly a šlachy, které drží klenbu nohy v přirozené poloze.

Přechod na barefoot neuspěchejte

Fanoušci barefootu je proto označují za ideální první boty pro děti, kterým umožňují přirozený vývoj bez nadbytečné fixace nohy, jež je sama o sobě zdravá. Posílení chodidlového svalstva a úprava postoje pak pomáhají lidem, kteří v důsledku špatného držení těla a rozložení váhy trpí bolestmi kyčlí, kolen nebo zad, ale také propadlou klenbou nebo vbočeným palcem.

Pokud jste se rozhodli začít nosit barefoot obuv, je dobré se k ní propracovávat postupně. „Někteří lidé potřebují nohy znovu nacvičit, aby v ní mohly chodit, protože nohy neumí správně fungovat, když to za ně dělala pevná bota,“ vysvětluje fyzioterapeutka Markéta Strnadová pro Českou televizi. V případě běhu jde o úseky dlouhé pár set metrů až kilometr, abyste předešli zranění. V podcastu naBOSo mluVÍ pak lékař Filip Burget z pražské Všeobecné fakultní nemocnice doporučuje při přechodu z běžeckých bot na ty barefootové navštívit některou z běžeckých škol, které učí správnou techniku pohybu.

Barefoot obuv si oblíbili rodiče i sportovci. Foto: se svolením Skinners

Mějte však na paměti, že tato obuv není vhodná pro dlouhou chůzi po městě a jeho tvrdých površích, obzvlášť pokud s ní začínáte. Bosé boty totiž netlumí. Jejich vhodnost zvažte také v případě, že trpíte kožními problémy nebo se potíte – doporučuje se totiž nosit je bez ponožek. Barefootová obuv sama o sobě navíc nevyřeší vývojové vady nebo problémy s kostmi, jejich použití konzultujte s lékařem.

Česko jako barefootová velmoc

V Česku je přibližně sto internetových obchodů, které se na barefoot specializují. Najdete v nich vše od sandálků, balerínek a společenské obuvi různých designů až po zimní kozačky a obuv na horskou turistiku. Podle Kláry Borlové, zakladatelky e-shopu Little Shoes, vedou u českých zákazníků kožené boty, zatímco na západ od nás je kladen větší důraz na šetrnost k přírodě. „Zahraniční firmy si na bio/eko výrobě zakládají víc. Je to stále hlavně o marketingu, třeba ve Velké Británii je to ale jasný trend. Bota, která má punc recyklování a udržitelnosti, je tam poptávanější,“ říká pro CzechCrunch spolumajitel obchodu a její manžel Martin Borl.

Související články

Zaručeně zlepší den

Český lékař vrátil zrak osleplé dívce. Unikátní zákrok provedl jako první na světě

On-line závěť si člověk nakliká do dvaceti minut, říká Jiří Štěpánek, zakladatel start-upu Goodbye, který mění české pohřebnictví

Nové úly zatočí s obávaným roztočem, který vyhlazuje celá včelstva

Tajemství dlouhověkosti lidí z modrých zón. Jak si prodloužit život a zajistit pevné zdraví?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Za peníze si štěstí nekoupíš. Pracovní úspěchy nepředčí rodinné zázemí. Radost se skrývá v …