Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Obohaťte svůj jídelníček potravinou budoucnosti. Cizrna zasytí a příznivě ovlivňuje zdraví

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Depositphotos

Vlivem klimatické změny a rostoucího sucha, které mění podmínky pěstování plodin v České republice, se do hledáčku českých zemědělců dostaly luštěniny. Zaujala je především cizrna, která se dá úspěšně pěstovat i u nás. Na její adaptaci do Česka se nyní zaměřují vědci Mendelovy univerzity v Brně.

Cizrna beraní alias římský hrách je plodina známá především z Asie. Společně s jinými luštěninami je označována za takzvané maso chudých. „Už dávno nepatří jen do jídelníčku příznivců rostlinné stravy, ale díky svému složení, chuti a současně zájmu o pestrost ve stravě i do běžného jídelníčku Středoevropana,“ uvedla Veronika Sedláková z Agronomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně.

Vědci Mendelovy univerzity v Brně šlechtí cizrnu. Foto: Mendelova univerzita v Brně

Tento druh luštěniny je obvykle pěstován v teplejším klimatu, lze ji však pěstovat i v podmínkách mírného pásu, tedy ve střední Evropě. Vzhledem k rostoucím teplotám, změně klimatu a dlouhodobějšímu poklesu půdní vláhy na území Česka se jeví jako vhodná alternativa dnes pěstovaných plodin. Vědci z Mendelovy univerzity se nyní snaží vyšlechtit novou, odolnější odrůdu, která umožní optimální zisky. „Nově vyšlechtěné odrůdy cizrny by měly být určené pro pěstování v našem regionu a pro naše klimatické podmínky, což by zajistilo stabilní výnos a zamezilo jeho ztrátám, ke kterým dochází především v době vzcházení a kvetení,“ uvedla Sedláková. Podle ní lze pozitivní vliv pěstování cizrny pozorovat i na kvalitě půdy. 

Semena cizrny patří mezi nejkvalitnější luštěniny vhodné pro lidskou výživu. Jsou nejen bohatým zdrojem bílkovin se značným množstvím esenciálních aminokyselin a sacharidů, ale také zdrojem minerálů (vápník, železo, hořčík), vitamínů (A, B, C, E), Navíc obsahují zdraví prospěšné látky, které mohou snižovat riziko chronických onemocnění. Zároveň zabraňuje přejídání, jelikož se jedná o velmi sytou potravinu. Z toho důvodu je vhodné ji přidávat třeba do salátů.

Zdroj: Mendelova univerzita v Brně

Související články

Zaručeně zlepší den

300 let od smrti barokního architekta Santiniho. Kde najdete jeho dechberoucí stavby?

Čeští vědci vyvinuli jedinečný přístroj ke zkoumání sluchu

Vědci pátrají po tajemství vzniku mlhy

Pět tipů o hnojení, se kterými dosáhnete na vaší zahrádce úžasných výsledků

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Za peníze si štěstí nekoupíš. Pracovní úspěchy nepředčí rodinné zázemí. Radost se skrývá v …