Vlivem klimatické změny a rostoucího sucha, které mění podmínky pěstování plodin v České republice, se do hledáčku českých zemědělců dostaly luštěniny. Zaujala je především cizrna, která se dá úspěšně pěstovat i u nás. Na její adaptaci do Česka se nyní zaměřují vědci Mendelovy univerzity v Brně.
Cizrna beraní alias římský hrách je plodina známá především z Asie. Společně s jinými luštěninami je označována za takzvané maso chudých. „Už dávno nepatří jen do jídelníčku příznivců rostlinné stravy, ale díky svému složení, chuti a současně zájmu o pestrost ve stravě i do běžného jídelníčku Středoevropana,“ uvedla Veronika Sedláková z Agronomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně.
Tento druh luštěniny je obvykle pěstován v teplejším klimatu, lze ji však pěstovat i v podmínkách mírného pásu, tedy ve střední Evropě. Vzhledem k rostoucím teplotám, změně klimatu a dlouhodobějšímu poklesu půdní vláhy na území Česka se jeví jako vhodná alternativa dnes pěstovaných plodin. Vědci z Mendelovy univerzity se nyní snaží vyšlechtit novou, odolnější odrůdu, která umožní optimální zisky. „Nově vyšlechtěné odrůdy cizrny by měly být určené pro pěstování v našem regionu a pro naše klimatické podmínky, což by zajistilo stabilní výnos a zamezilo jeho ztrátám, ke kterým dochází především v době vzcházení a kvetení,“ uvedla Sedláková. Podle ní lze pozitivní vliv pěstování cizrny pozorovat i na kvalitě půdy.
Semena cizrny patří mezi nejkvalitnější luštěniny vhodné pro lidskou výživu. Jsou nejen bohatým zdrojem bílkovin se značným množstvím esenciálních aminokyselin a sacharidů, ale také zdrojem minerálů (vápník, železo, hořčík), vitamínů (A, B, C, E), Navíc obsahují zdraví prospěšné látky, které mohou snižovat riziko chronických onemocnění. Zároveň zabraňuje přejídání, jelikož se jedná o velmi sytou potravinu. Z toho důvodu je vhodné ji přidávat třeba do salátů.
Zdroj: Mendelova univerzita v Brně
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Jak na zdravá střeva? Kniha, která poradí a zároveň inspiruje recepty
Termín mikrobiom je čím dál častěji skloňovaný lékaři, vědci a lidmi, kteří se věnují alternativní…