Objev českých vědců z Akademie věd zrychlí a zlevní vývoj nových léků

1 minuta radosti
Zdroj fotografie: Pexels

Čeští vědci si mohou připsat další zásluhu, která bude mít pozitivní dopad na celé zdravotnictví. Přišli s převratným objevem, který usnadní vývoj léků.

Výsledky výzkumu vědců z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR přispějí k levnějšímu a rychlejšímu vývoji nových léků. Nová, vylepšená metoda spočívá v takzvané absolutní konfiguraci molekul organických sloučenin, které se využívají i jako léčiva.

Mezi účinkem v léčivech obsažených molekul, které si jsou zrcadlovým obrazem, bývá značný rozdíl. Zatímco jedna má terapeutický účinek, druhá ho může mít velice malý, žádný, nebo může být dokonce tělu nebezpečná. Znalost krystalové struktury pevných látek je tak pro pochopení a vysvětlení jejich vlastností klíčová. Kromě toho, že byly závěry výzkumu publikovány v prestižním americkém časopise Science, se již nyní o metodu zajímají farmaceutické firmy, které by ji rády začaly co nejdříve využívat.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci mají novou zbraň proti koronaviru

Naděje pro nejsušší místa na zeměkouli. Vodní harfa zachytí vodu z páry ve vzduchu

Potoky se vrací do koryt, nových tůní přibývá. Projekt #vracimevodulesu slaví další úspěchy

Pojďte s námi do přírody. Web inspiruje, kam vyrazit v Česku na výlet

Inspirativní rozhovor

Ladislav Zibura

Přečtěte si rozhovor s cestovatelem a spisovatelem Ladislav Ziburou o tom, jak prožil karanténu a co si z tohoto období odnesl.

Ladislav Zibura