Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

#ObjavUdržateľnéSlovensko: Nejvýše položený eko friendly hotel v Tatrách

Foto: Sliezsky dom

Sliezský dom je nejvýše položený eko friendly horský hotel na Slovensku (1 670 m n.m.). Velké množství služeb, které mohou hoteloví hosté a turisté využít, přitom zpravidla znamená i velké množství odpadu. To si však manažer hotelu Peter Andráš včas uvědomil a rozhodl se s tím něco dělat.

Podnětem ke změně pro něj bylo čepování piva do jednorázových plastů „Když jsem viděl čepovat pivo do jednorázových plastových kelímků, hned jsem si to spočítal. 300 až 1 000 piv denně krát 90 dní letní sezóny. To je velké množství plastů, které vůbec nemusíme produkovat,“ říká Andráš.

Opatření v gastronomii

Jednorázové plasty na čepované nápoje proto v horském hotelu nahradili vratnými plastovými kelímky, takzvanými NickNacky. Po novu tak pivo na terasách Sliezského domu dostanete v zálohovaných pohárech za 2 eura. „Buď si kelímek s naším logem odnesete jako suvenýr, nebo nám ho vrátíte,“ vysvětluje.

Pivo se navíc čepuje přímo z tanků, což značně snížilo počet zásobovacích aut, která musela na Sliezský dom několikrát týdně jezdit. Nyní stačí, aby jednou za měsíc přijela cisterna a pivo do tanků stočila. Utrum zde mají i jednorázová brčka a jídlo se vydává do kompostovatelných obalů.

Opatření v hotelu

V pokojích horského hotelu definitivně odzvonilo jednotlivě baleným mýdlům, šampónům a vatovým tyčinkám do uší. Tyto nezbytnosti nyní personál postupně doplňuje z velkých balení, a není tak potřeba tolik jednorázových plastových obalů. Sám host pak navíc rozhoduje o tom, kdy potřebuje vyprat a vyměnit ručníky, čímž se šetří energie a voda.

Nová opatření se dotkla i županů, které se dříve balily do igelitu a nechávaly hostům na postelích. I když host župan nepoužil, musel se obalu dotknout, a proto bylo nezbytné župan z obalu zase vyndat, vyprat a zabalit do obalu nového. Nyní se župany nechávají ve skříni a pokud je host nevyužije, zůstanou tam k dispozici pro dalšího návštěvníka.

Vytápění

Staré kotle postupně nahrazuje vytápění dřevěnými peletami. Ty představují ekologičtější a komfortnější variantu. Jedná se totiž o palivo s výbornou výhřevností a příznivou cenou, která je v dlouhodobém horizontu ustálená. Navíc se pelety do skladu foukají cisternou. Najednou se tak zaplní celý skladovací prostor a ušetří se na cestách autem k hotelu.

Provozovatelé hotelu se snaží spojit komfort s úctou k přírodě. Foto: Sliezsky dom

Podle Petera Andráše se jedná o řadu drobných změn, které ve výsledku vedou ke značné úspoře nejen odpadů a emisí, ale i financí. Do budoucna jsou v plánu také solární panely, které by měly vést k větší soběstačnosti při výrobě elektřiny.

Ve Sliezskom domě svými skutky navíc přispívají k plnění Cílů udržitelného rozvoje pod taktovkou OSN. Konkrétně si vybrali cíl 12.5 – do roku 2030 výrazně snížit produkci odpadů s pomocí prevence, redukce, recyklace a opětovného používání.

Horský hotel Sliezsky dom se proto probojoval do mapy #ObjavUdržatelnéSlovensko. Tam postupně přibývají zajímavá místa a podniky, které přispívají k dosažení udržitelnosti.

Článek vznikl v rámci projektu #ObjavUdržateľnéSlovensko.

Související články

Zaručeně zlepší den

Velryba je hrdá na svého potomka. Pochlubila se jím turistům

McDonald vyřazené tácy nevyhodil, ale udělal z nich unikátní lavičky a koše. Jak se vám líbí?

Nové možnosti posledního rozloučení, kde se nemusí plakat

Britové touží po nezávislosti. Větrné elektrárny tam loni vyrobily nejvíc energie v historii

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Četba knih je jednou z nejstarších volnočasových aktivit. Jejím prostřednictvím lze zprostředkovat…