Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

#ObjavUdržateľnéSlovensko: Nejvýše položený eko friendly hotel v Tatrách

Foto: Sliezsky dom

Sliezský dom je nejvýše položený eko friendly horský hotel na Slovensku (1 670 m n.m.). Velké množství služeb, které mohou hoteloví hosté a turisté využít, přitom zpravidla znamená i velké množství odpadu. To si však manažer hotelu Peter Andráš včas uvědomil a rozhodl se s tím něco dělat.

Podnětem ke změně pro něj bylo čepování piva do jednorázových plastů „Když jsem viděl čepovat pivo do jednorázových plastových kelímků, hned jsem si to spočítal. 300 až 1 000 piv denně krát 90 dní letní sezóny. To je velké množství plastů, které vůbec nemusíme produkovat,“ říká Andráš.

Opatření v gastronomii

Jednorázové plasty na čepované nápoje proto v horském hotelu nahradili vratnými plastovými kelímky, takzvanými NickNacky. Po novu tak pivo na terasách Sliezského domu dostanete v zálohovaných pohárech za 2 eura. „Buď si kelímek s naším logem odnesete jako suvenýr, nebo nám ho vrátíte,“ vysvětluje.

Pivo se navíc čepuje přímo z tanků, což značně snížilo počet zásobovacích aut, která musela na Sliezský dom několikrát týdně jezdit. Nyní stačí, aby jednou za měsíc přijela cisterna a pivo do tanků stočila. Utrum zde mají i jednorázová brčka a jídlo se vydává do kompostovatelných obalů.

Opatření v hotelu

V pokojích horského hotelu definitivně odzvonilo jednotlivě baleným mýdlům, šampónům a vatovým tyčinkám do uší. Tyto nezbytnosti nyní personál postupně doplňuje z velkých balení, a není tak potřeba tolik jednorázových plastových obalů. Sám host pak navíc rozhoduje o tom, kdy potřebuje vyprat a vyměnit ručníky, čímž se šetří energie a voda.

Nová opatření se dotkla i županů, které se dříve balily do igelitu a nechávaly hostům na postelích. I když host župan nepoužil, musel se obalu dotknout, a proto bylo nezbytné župan z obalu zase vyndat, vyprat a zabalit do obalu nového. Nyní se župany nechávají ve skříni a pokud je host nevyužije, zůstanou tam k dispozici pro dalšího návštěvníka.

Vytápění

Staré kotle postupně nahrazuje vytápění dřevěnými peletami. Ty představují ekologičtější a komfortnější variantu. Jedná se totiž o palivo s výbornou výhřevností a příznivou cenou, která je v dlouhodobém horizontu ustálená. Navíc se pelety do skladu foukají cisternou. Najednou se tak zaplní celý skladovací prostor a ušetří se na cestách autem k hotelu.

Provozovatelé hotelu se snaží spojit komfort s úctou k přírodě. Foto: Sliezsky dom

Podle Petera Andráše se jedná o řadu drobných změn, které ve výsledku vedou ke značné úspoře nejen odpadů a emisí, ale i financí. Do budoucna jsou v plánu také solární panely, které by měly vést k větší soběstačnosti při výrobě elektřiny.

Ve Sliezskom domě svými skutky navíc přispívají k plnění Cílů udržitelného rozvoje pod taktovkou OSN. Konkrétně si vybrali cíl 12.5 – do roku 2030 výrazně snížit produkci odpadů s pomocí prevence, redukce, recyklace a opětovného používání.

Horský hotel Sliezsky dom se proto probojoval do mapy #ObjavUdržatelnéSlovensko. Tam postupně přibývají zajímavá místa a podniky, které přispívají k dosažení udržitelnosti.

Článek vznikl v rámci projektu #ObjavUdržateľnéSlovensko.

Související články

Zaručeně zlepší den

V Česku zprovoznili první ekologické pohřebiště

Vzorek z asteroidu Bennu dorazil na Zem. Obsahuje uhlík i vodu, to má pomoci ke zjištění počátků života

Vyzkoušejte léčivou sílu aromaterapie. Pomůže s nachlazením a zažene chmury

Ve vesmíru možná existuje další oceán, zjistili vědci

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Staňte se pány svých snů. Pusťte se do lucidního snění

Inspirace z knihovny: Staňte se pány svých snů. Pusťte se do lucidního snění

Jaké to je řídit své sny? Je to vůbec možné? A hlavně – jak to udělat? Pokud vás sem tam napadaly…