Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

NPÚ ocenil obnovu památek a péči o ně. Vyzdvihl rekonstrukci jídelny Libušín

Oceněná jídelna chaty Libušín na Valašsku. Foto: Národní muzeum v přírodě

Roubená stavba na Valašsku lehla popelem v roce 2014. Na základě průzkumu torza vyhořelé chaty a dochovaných fotografií vznikla věrná kopie díla Dušana Jurkoviče, která si vysloužila cenu generální ředitelky Národního památkového úřadu (NPÚ). Oceněny byly i osobnosti a projekty v dalších devíti kategoriích.

Osmý ročník předávání cen za příkladnou památkovou péči Patrimonium pro futuro vyvrcholil slavnostním večerem v úterý 9. listopadu. Do soutěže bylo letos nominováno 34 pozitivních počinů v této oblasti. Cenu generální ředitelky NPÚ napříč všemi kategoriemi si odneslo Národní muzeum v přírodě, jemuž se povedlo tradičními řemeslnými technologiemi obnovit jídelnu chaty Libušín po fatálním požáru. „Tato akce byla oceněna za to, že je mimořádná v českém prostředí. S něčím podobným jsme se neměli zatím možnost setkat, přístupem vědecké rekonstrukce jsme vytvořili kopii stavby Dušana Jurkoviče,“ řekla při předávání cen generální ředitelka NPÚ Naďa Goryczková.

Po šestileté rekonstrukci chata Libušín opět připomíná stavbu z přelomu 19. a 20. století. Foto: Národní muzeum v přírodě

V kategorii Objev/nález získal cenu nález středověkých stavebních konstrukcí topenišť v klášteře na Velehradě. Arcibiskupství olomoucké se společností SEADD se po unikátním objevu rozhodly jej prezentovat veřejnosti navzdory původním plánům revitalizace kuchyně a suterénních prostor gymnázia, které v klášteře sídlí. Ve stejnojmenné kategorii byla oceněna i záchrana gotického Mederova domu v Žatci. Obydlí ze 14. století bylo považováno za nezachranitelné, ale díky mimořádnému nasazení a odhodlání odborníků ve spojení s vlastníkem a místní komunitou se podařilo jej zachovat.

Interiér zachráněného Mederova domu v Žatci. Foto: NPÚ

Cenu za příkladnou správu a prezentaci památkových objektů si odnesla Jana Germenis-Hildprant ze zámku Blatná. Po návratu do rodné země v 90. letech se rozhodla spravovat rodinné dědictví navrácené v restitucích a toto kulturní dědictví v co nejlepším stavu předat dalším generacím. V kategorii restaurování se stal vítězem městys Nepomyšl, který odkryl a zrestauroval nástěnné malby v kostele svatého Mikuláše. Za památkovou konverzi si odnesla cenu společnost Merlot d’Or, která z bývalé provozovny železářství Koula a syn vytvořila vinotéku a banku vín. Citlivě zachovala chráněné vnitřní zařízení prodejny dokládající úroveň řemesla ve 30. letech a upravila jej podle soudobých požadavků.

Interiér bývalého železářství Koula a syn po konverzi na vinotéku a vinnou banku. Foto: NPÚ

Osobností roku se stal chebský patriot Karel Schmied, jehož dlouholetá činnost na poli ochrany, obnovy a propagace zdejší lidové architektury přinesla skvělé výsledky a zásadně přispěla k jejímu uchování. Jizerskohorské technické muzeum zvítězilo v kategorii prezentace a popularizace. Bývalá textilní továrna byla šetrně opravena a nachází se v ní veřejná expozice i zázemí pro pořádání doprovodných programů. Za obnovu památky byla oceněna Federace židovských obcí ČR, která obnovila venkovskou synagogu v Polici v souladu s vědeckými principy a archeologickými nálezy. V online hlasování veřejnosti Památky děkují nejvíce zaujala rekonstrukce bývalé budovy Elektrických podniků hlavního města Prahy, jež byla postavena ve funkcionalistickém stylu 30. let.

Interiér budovy Elektrických podniků hlavního města Prahy po obnově. Foto: NPÚ

Zdroj: NPÚ

Související články

Zaručeně zlepší den

Vesmír už nikdy nebude jako dřív. Vědci přišli s přelomovým objevem

Mini domečky fascinují malé i velké. Česká Kamenice jich má celý park

Víčka od pitíček jako stavebnice. Česká firma přišla s originálním nápadem

Kočky milují své majitele. Nový výzkum potvrdil důležitost páníčka v jejich životech

Inspirativní rozhovor

Alžběta Blašková: Žít v symbióze se zvířaty je nádherné

Alžběta Blašková: Žít v symbióze se zvířaty je nádherné

Přečtěte si rozhovor s Alžbětou Blaškovou, zakladatelkou Útulku Tibet, která si vysloužila ocenění Laskavec 2021.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vydejte se na duševní retreat. Kniha herečky Vlastiny Kounické Svátkové vás provede

Inspirace z knihovny: Vydejte se na duševní retreat. Kniha herečky Vlastiny Kounické Svátkové vás provede

Lidé jsou křehcí jako sníh a každý z nás potřebuje občas místo pro sebe. To se ve své prvotině…