Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nová mapa přístupnosti památek pomůže handicapovaným i seniorům

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Cílem projektu Mapy bez bariér bylo umožnit lidem s omezenou pohyblivostí lepší plánování výletů a dovolených a zmapovat přístupnost českých památek. V prosinci byl projekt ukončen a od ledna tak budou mít zájemci k dispozici mapu, ve které naleznou informace například o zámku Hluboká nad Vltavou.

Mapu prý využijí nejen handicapovaní, ale i senioři, nevidomí či rodiny s kočárky. Zjistí kupříkladu, zda mají památky nájezdové rampy, jaká je vybavenost toalet, či šířky dveří nebo rozměry výtahů.

Zatímco dříve museli vozíčkáři plánovat výlety dlouhou dobu dopředu, aby zjistili všechny potřebné informace o terénu a přístupnosti, od ledna je tento boj minulostí. Díky Nadaci Charty 77, jež vede projekt Mapy bez bariér, se povedlo zmapovat šest set zajímavých objektů po celé České republice. Data budou moci využít například mapové servery, neziskové organizace i obce. „Naším cílem je spojit iniciativy, které bariéry mapují. Vzniklo veřejně dostupné úložiště, kam budou moci vkládat naměřená data i další organizace,“ vysvětlila ředitelka Nadace Charty 77 – Konta bariéry Božena Jirků.

Památky mapovalo několik odborníků a využil při tom metodiku Pražské organizace vozíčkářů, přičemž památky získaly zelené, oranžové či červené označení. Jednou z met projektu je také poukázat na situaci některých nepřístupných památek samotným majitelům a přimět je ke změně. „Náš dlouhodobý cíl je aplikovat tento systém i na evropské úrovni. Před rokem fungoval podobný systém ve Španělsku v Madridu, ale nenašli žádný jiný celostátní,“ uzavřel projektový manažer Martin Pičman.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Novinka v léčbě cukrovky. Horké koupele mají dobrý vliv na krevní tlak i obezitu

Průlom v boji proti koronaviru. Nový test přináší přesné výsledky už za 90 minut

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.