Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nový projekt může zachránit životy zlínských seniorů

Zdroj ilustrační fotografie: Freepik

Obálka, která usnadňuje práci záchranářům a mnohdy zachraňuje životy – nový zlínský projekt zaměřený především na seniory má být revolucí v řešení krizových situací.

Zlínský Odbor sociálních věcí spouští ve spolupráci s Ministerstvem práce a sociálních věcí ČR nový projekt s názvem Seniorská obálka. Senioři žijící v samostatné domácnosti obdrží takzvanou ICE kartu, která jim může po vyplnění údajů dokonce zachránit život.

Zdroj fotografie: zlin.eu

„Jde v zásadě o sumář nejdůležitějších informací o daném člověku a jeho zdravotním stavu. Je zde uvedeno, jaké léky senior užívá, zda je na něco alergický či jaké má nemoci. Je možné vypsat kontakty na blízké osoby a obvodního lékaře. Tento tiskopis záchranáři, hasiči, policisté či strážníci najdou na předem určeném místě, například na lednici nebo vnitřní straně vchodových dveří, prostudují jej a zvolí nejlepší medicínské řešení,“ vysvětluje princip fungování Seniorské obálky náměstek primátora pro sociální oblast Aleš Dufek.

Cílem je předejít situacím, kdy není senior schopný se záchrannými složkami komunikovat, například z důvodu bezvědomí. Soupis informací uložených v Seniorské obálce tak záchranářům poskytne rychlý přehled a umožní jim zvolit adekvátní péči, která často znamená záchranu lidského života.

Související články

Zaručeně zlepší den

Nemůžete v noci spát? Vědci zjistili, co pomáhá proti nespavosti

Světová fotosoutěž roztomilých zvířat má finalisty. Je mezi nimi i fotka z Česka

Češi přišli s lékem na rakovinu. Nyní ho testují první pacienti

Říkáte svým psům, že je máte rádi? Podle nové studie vám zvířata rozumí

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.