Stavba zařízení, které by se mohlo stát největším světovým projektem na zachycování oxidu uhličitého ze vzduchu a jeho ukládání pod zem, má začít co nejdříve, píše server Euro News.
Za touto nově se rodící zelenou technologií stojí švýcarský start-upový projekt Climeworks AG. Továrna bude postavena na Islandu za 18–24 měsíců a bude mít kapacitu vysát ročně ze vzduchu až 36 000 tun CO2.
Toto množství je sice jen zlomek z 36 miliard tun emisí CO2 vyprodukovaných po celém světě v loňském roce, nicméně zároveň jde o desetinásobný nárůst oproti stávající továrně společnosti Climeworks, která je v současné době největší továrnou svého druhu na světě.
Nová továrna bude obsahovat asi 80 velkých bloků ventilátorů a filtrů, které nasávají vzduch a extrahují jeho CO2, který pak islandská firma Carbfix pro ukládání uhlíku smíchá s vodou a vpustí do podzemí, kde jej chemická reakce změní na kámen.
Jeden z ředitelů společnosti Christoph Gebald uvedl, že jakmile bude tato továrna spuštěna, Climeworks hodlá postavit mnohem větší zařízení zachycující zhruba půl milionu tun CO2 ročně a poté postavit několik dalších továren této velikosti.
Mezivládní panel OSN pro změnu klimatu uvedl, že k odstranění co největšího množství CO2 budou v nadcházejících desetiletích zapotřebí energeticky náročné a nákladné technologie, jako je továrna společnosti Climeworks, aby se omezilo globální oteplování a zabránilo se stále závažnějším klimatickým dopadům.
Zdroj: Euro News
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Jak skutečně prožít život? Podnětná kniha pomůže změnit stereotyp
Den za dnem žijeme své životy, jak jsme zvyklí. Bohužel někdy musí přijít rána osudu, aby nás…