Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nová továrna na zachycování vzduchu zvládne zpracovat 36 tisíc tun CO2 ročně

2 minuty radosti
Foto: Climeworks

Stavba zařízení, které by se mohlo stát největším světovým projektem na zachycování oxidu uhličitého ze vzduchu a jeho ukládání pod zem, má začít co nejdříve, píše server Euro News.

Za touto nově se rodící zelenou technologií stojí švýcarský start-upový projekt Climeworks AG. Továrna bude postavena na Islandu za 18–24 měsíců a bude mít kapacitu vysát ročně ze vzduchu až 36 000 tun CO2.

Ambice projektu

Toto množství je sice jen zlomek z 36 miliard tun emisí CO2 vyprodukovaných po celém světě v loňském roce, nicméně zároveň jde o desetinásobný nárůst oproti stávající továrně společnosti Climeworks, která je v současné době největší továrnou svého druhu na světě.
Nová továrna bude obsahovat asi 80 velkých bloků ventilátorů a filtrů, které nasávají vzduch a extrahují jeho CO2, který pak islandská firma Carbfix pro ukládání uhlíku smíchá s vodou a vpustí do podzemí, kde jej chemická reakce změní na kámen.

Ilustrační foto: Depositphotos

Jeden z ředitelů společnosti Christoph Gebald uvedl, že jakmile bude tato továrna spuštěna, Climeworks hodlá postavit mnohem větší zařízení zachycující zhruba půl milionu tun CO2 ročně a poté postavit několik dalších továren této velikosti.

Mezivládní panel OSN pro změnu klimatu uvedl, že k odstranění co největšího množství CO2 budou v nadcházejících desetiletích zapotřebí energeticky náročné a nákladné technologie, jako je továrna společnosti Climeworks, aby se omezilo globální oteplování a zabránilo se stále závažnějším klimatickým dopadům.

Zdroj: Euro News

Související články

Zaručeně zlepší den

Dočkáme se levnější vody? Češi snižují její spotřebu

Inspirace z knihovny: Kouzlo školy lesa učaruje nejen dětem. Přináší tipy na hry v přírodě

Rekord: Astronomové objevili nejtěžší prvek, jaký byl kdy nalezen

Talentový program L’Oréal-UNESCO Pro ženy ve vědě má tři vítězné vědkyně

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak skutečně prožít život? Podnětná kniha pomůže změnit stereotyp

Inspirace z knihovny: Jak skutečně prožít život? Podnětná kniha pomůže změnit stereotyp

Den za dnem žijeme své životy, jak jsme zvyklí. Bohužel někdy musí přijít rána osudu, aby nás…