Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Na trh se nově dostávají dřevěné baterie. Jde o budoucnost čisté energie?

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Materiál nacházející se ve dřevě stromů je nyní testován jako možný způsob výroby udržitelné baterie Lignode. Autory myšlenky jsou finští designéři Stora Enso, kteří postavili výrobní zařízení vytvářející obnovitelný uhlík na bio bázi skrz přeměnu stromů na baterie.

Firma sídlí v jižním Finsku a původně se specializovala pouze na výrobu buničiny z měkkého dřeva a biopaliv. Společnost je odpovědná za vývoj řady prostředků pro řešení každodenních problémů vyžadujících ekologická řešení. Jejich nabídka inovativních produktů sahá od tvarovatelného dřeva po ekologické obaly na potraviny. Nově se pustili i do výroby baterie za použití materiálu na bázi dřeva s názvem lignin.

Co je to lignin a jak se dokáže přeměnit na baterii? Lignin je přírodní makromolekula ukládající se v buněčné stěně rostlin, aby byla jejich struktura pevná a dřevnatá, čímž se zabraňuje hnilobě. Tvoří zhruba třetinu celkového složení dřeva. Lignin se odděluje od dřeva při výrobě celulózových vláken z jeho buničiny. Poté je převeden na uhlíkový prášek, který se dále kombinuje s dalšími látkami, které jsou součástí baterie, aby nahradil běžně užívaný grafit.

Společnost Stora Enso nastínila 5 klíčových výhod pojících se s výrobou baterií využívajících technologii obnovitelné energie.

Škálovatelnost

Díky široké dostupnosti zdroje potřebného k jejich výrobě – stromů je možné vyrábět baterie i komerčně.

Udržitelnost

Firma se zavazuje k zisku svých materiálů z evropských lesů, které vlastní certifikát udržitelnosti.

Obnovitelnost

Téměř veškerá výroba standardních typů baterií probíhá v Číně kvůli nízkým ekologických standardům a nákladům. Přechod na použití přírodních zdrojů by tuto potřebu vymýtil.

Rychlejší nabíjení

Stora Enso uvádí, že plně funkční baterie Lignode má kapacitu pro nabíjení rychlejší než baterie poháněné fosilními palivy.

Lepší výkon při nižších teplotách

Baterie je funkční při nižších teplotách. Uhlík na bázi ligninu by se tak mohl používat k napájení všeho od spotřební elektroniky po automobily. Výkonný viceprezident Stora Enso Markus Mannström prohlásil, že s Lignode technologií mohou poskytnout biologický, cenově konkurenceschopný a vysoce výkonný materiál, který nahradí konvenčně používaný grafit.

Zdroj: Euro News

Související články

Zaručeně zlepší den

Google snímá z vesmíru úniky ropy a zemního plynu

Nový test dokáže odhalit rakovinu prsu za pět sekund pomocí slin

Nejlepším řešením bezdomovectví je prevence, ne hroty na lavičkách, říká spoluzakladatelka Architektů bez hranic

Pakt proti dezinformacím generovaným AI má omezit narušování demokratických voleb

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Uzavřete se sebou čtyři dohody, které vám změní život

Inspirace z knihovny: Uzavřete se sebou čtyři dohody, které vám změní život

Jak se zbavit očekávání, předsudků a zažitých konvencí a najít skutečnou osobní svobodu? S tímto…