Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

V Česku otevře první udržitelný obchoďák. Kdy a kam vyrazit na nákup?

Udržitelný obchoďák bude v Česku první svého druhu. Foto: archiv pořadatelů

Přineste cokoliv, co vám doma překáží, ale někomu jinému by ještě mohlo posloužit. A naopak si domů odneste cokoliv, co se zase hodí vám. Takový je koncept udržitelného obchoďáku, který se zákazníkům v pražských Holešovicích otevře v pondělí 13. září, i když jen na týden.

Věcí je všude dost, pojďme se konečně chovat zodpovědně k sobě navzájem i k přírodnímu prostředí a zdrojům, které spolu sdílíme – a nakonec tak i sami sobě. Začněme dnes, tady, tahle změna je pro každého bez rozdílu věku, platu,…” říká Kristýna Holubová, spoluzakladatelka neziskové organizace SWAP Prague, která za projektem stojí.

Ilustrační foto: Pixabay

Nápad udržitelného obchoďáku vznikl jako pokračování úspěšných swapů, které jsou založené právě na výměně zboží a organizace je už léta pořádá. „Dlouho sníme o tom, že v Praze vznikne místo, kde bude možné nakupovat eticky a udržitelně, protože lokální přímá výměna je nejšetrnější a nejúčinnější způsob ekologického získávání věcí. Podobná místa napevno existují třeba ve Švédsku či Německu, my jsme se rozhodli vyzkoušet to zatím na sedm dní,“ vysvětluje spoluzadatelka Lucie Poubová.

Prostor v holešovické tržnici v hale číslo 17 nabídne pestrý sortiment zahrnující oblečení, domácí potřeby, knihy, dekorace, hračky, kosmetiku nebo pokojové rostliny. Pro ukázky udržitelnosti v praxi poslouží bohatý doprovodný program, jehož součástí budou přednášky, diskuze, workshopy, ale i tematická filmová projekce. Obchoďák bude otevřen do 19. září denně od 10 do 20 hodin. Jednodenní vstupné vyjde na 190 korun.

Související články

Zaručeně zlepší den

Jaká kariéra je ta pravá ořechová? Poradce může nasměrovat mladé lidi k povolání snů

Ať jsou naše děti zdravé. Známe jednoduché kroky ke snížení znečištění ovzduší ve školách

Starat se o dítě se složitou minulostí je možné, ale vyžaduje to mnoho lásky a pevné postoje, říká Jana Vařechová Holoubková

Jak obyčejné české holky prorazily v profesionálním světě ženského hokeje

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak chytit krtka oslavuje přírodu i život jako takový

Inspirace z knihovny: Jak chytit krtka oslavuje přírodu i život jako takový

Podle názvu byste si ji mohli splést s příručkou pro péči o zahradu. Tato kniha vám ale spíš poradí…