Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

V Česku otevře první udržitelný obchoďák. Kdy a kam vyrazit na nákup?

Udržitelný obchoďák bude v Česku první svého druhu. Foto: archiv pořadatelů

Přineste cokoliv, co vám doma překáží, ale někomu jinému by ještě mohlo posloužit. A naopak si domů odneste cokoliv, co se zase hodí vám. Takový je koncept udržitelného obchoďáku, který se zákazníkům v pražských Holešovicích otevře v pondělí 13. září, i když jen na týden.

Věcí je všude dost, pojďme se konečně chovat zodpovědně k sobě navzájem i k přírodnímu prostředí a zdrojům, které spolu sdílíme – a nakonec tak i sami sobě. Začněme dnes, tady, tahle změna je pro každého bez rozdílu věku, platu,…” říká Kristýna Holubová, spoluzakladatelka neziskové organizace SWAP Prague, která za projektem stojí.

Ilustrační foto: Pixabay

Nápad udržitelného obchoďáku vznikl jako pokračování úspěšných swapů, které jsou založené právě na výměně zboží a organizace je už léta pořádá. „Dlouho sníme o tom, že v Praze vznikne místo, kde bude možné nakupovat eticky a udržitelně, protože lokální přímá výměna je nejšetrnější a nejúčinnější způsob ekologického získávání věcí. Podobná místa napevno existují třeba ve Švédsku či Německu, my jsme se rozhodli vyzkoušet to zatím na sedm dní,“ vysvětluje spoluzadatelka Lucie Poubová.

Prostor v holešovické tržnici v hale číslo 17 nabídne pestrý sortiment zahrnující oblečení, domácí potřeby, knihy, dekorace, hračky, kosmetiku nebo pokojové rostliny. Pro ukázky udržitelnosti v praxi poslouží bohatý doprovodný program, jehož součástí budou přednášky, diskuze, workshopy, ale i tematická filmová projekce. Obchoďák bude otevřen do 19. září denně od 10 do 20 hodin. Jednodenní vstupné vyjde na 190 korun.

Související články

Zaručeně zlepší den

Nové recyklační řešení si poradí s mastnými krabicemi od pizzy

Jaké přírodní místo v ČR bylo minulý rok nejnavštěvovanější?

Cvičení ve středním věku může zvrátit roky nečinnosti

Děti, které jsou aktivní na sociálních sítích, jsou stejně aktivní i offline

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak pracovat se svými pocity? Moudrost cítění propojuje psychologii s buddhismem

Inspirace z knihovny: Jak pracovat se svými pocity? Moudrost cítění propojuje psychologii s buddhismem

Pocity v našich životech mají nezastupitelnou roli, přičemž se pravděpodobně jedná o nejsilnější…