Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nová metoda výuky matematiky naučí děti samostatně myslet

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Již deset školek a osm základních škol se zapojilo do projektu Milana Hejného, jehož výukové postupy sází na dětskou zvídavost a touhu objevovat. Jádrem metody je předání iniciativy dětem a podpora jejich autonomie.

Jednou z učitelek, která se zapojila do projektu, je Eva Šubrtová z mateřské školy v pražské Michli. „Musíte být trpěliví a dát dětem čas. Přijdou si na to samy,“ vysvětila pro Ihned.cz Šubrtová. Místo okamžité odpovědi na otázku vyčkává a povzbuzuje děti k tomu, aby si na řešení problému přišly samy. „Z průměrného dítěte se nestane génius. Metoda je ale dovede ke schopnosti samostatně uvažovat,“ dodala Šubrtová.

Cílem nové techniky je dát dítěti dostatek času na vymýšlení a ve stresu po něm nechtít okamžitou odpověď. Šubrtová si například své výukové hodiny nahrává a zpětně zjišťuje, jestli dětem neskákala do řeči. Podle zakladatele projektu Hejného si děti na samostatné myšlení brzy zvyknou. „Ono je to nakažlivé. Když mají děti radost z objevování, tak ji chtějí dále zažívat. Když pak ovšem v první třídě narazí na jiný systém vyučování, bývají znechucené,“ uvedl Hejný.

O novou techniku je v současné době velký zájem a od září by tak mělo mateřských škol využívajících alternativní metodu výrazně přibývat. „Rodiče si to říkají mezi sebou. Cítí, že metoda k něčemu je,“ doplnila Šubrtová.

Podle odborníků se systém výuky musí do budoucna změnit, nebo budou mít děti čím dál tím horší výsledky. A to nejen v matematice, ale například i v přírodních vědách. Jak ukázaly červnové výsledky České školní inspekce ve srovnání školáků v testech z chemie, fyziky a biologie, požadovanou úroveň splnila jen pětina deváťáků a čtvrtina středoškoláků.

Zdroj: Ihned.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

První domácí vodíková baterie zásobí domácnost obnovitelnou energií. Zvládne až dva dny bez proudu

Houby jako nevídaní pomocníci. Nový objev potvrdil jejich výjimečnost

S rakovinou lze účinně bojovat. Nové očkování zlikviduje kožní nádory