V Česku máme perfektní hlavičky. Nejen výborné lékaře, ale i vědce. Ti nyní usnadní doktorům práci. Vynalezli totiž novou metodu neurostimulace. Jedná se o implantát, který se pacientovi nanese na nerv a dobíjí se pomocí světla. To totiž umí dobře proniknout tkáněmi.
Principem neurostimulačních metod obecně je elektrická a magnetická stimulace, která míří buď na periferní oblast, nebo na centrální nervový systém. Za novým způsobem léčby stojí vědci z brněnské instituce CEITEC VUT. „Celá naše technologie funguje tím způsobem, že přenášíme energii pomocí světla. Jsou některé vlnové délky, které jsou schopné proniknout skrz tkáň. Konkrétně to je červené nebo infračervené světlo,“ přiblížil vedoucí výzkumu Eric Glowacki. Díky této metodě by zavedení implantátu bylo jediným chirurgickým zásahem do těla pacienta. Samotná stimulace by už pak závisela na pacientovi. Mohl by tak činit pomocí laseru.
Implantát by měl pomáhat třeba pacientům se zánětlivým střevním onemocněním, jako je Crohnova nemoc či ulcerózní kolitida. Efektivní může být také v případě úrazů nebo epilepsie. „Pro léčení epilepsie je naše technologie vhodná, protože pacient si může dávkovat stimulaci sám. Představujeme si to tak, že jakmile bude mít pacient pocit, že záchvat nastane, tak si může přímo nastimulovat stimulátor a záchvatu zabránit,“ dodal Glowacki.
Autorský článek Gabriely Brázdové s využitím informací z iRozhlasu a České vědy do světa
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Vzdát můžeš zítra. Richard Štěpánek ve své knize povzbuzuje k životu
Vždycky je pro co žít. Touto větou by se dal shrnout obsah knihy Vzdát můžeš zítra, kterou napsal…