Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nová aplikace pro lékaře zlepší komunikaci a zvýší šanci na záchranu pacientů

Ilustrační foto: Depositphotos

Díky aplikaci zCase budou mít lékaři přehled o transportovaných pacientech ještě před tím, než je sanitka doveze do nemocnice. Tým doktorů se tak může připravit a ušetřit drahocenné minuty, které často o úspěšné záchraně pacienta rozhodují. Službu vyvinuli odborníci z Institutu klinické a experimentální medicíny a ze Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje.

Aplikace bude umístěna na urgentních příjmech, jednotkách intenzivní péče a katetrizačních sálech, které slouží především k operacím srdce a cév. Lékaři tak uvidí vyšetření, která provedou záchranáři v sanitce, a budou s nimi moci konzultovat další postup. „Díky sdílení informací víme, koho záchranná služba veze a také – na minutu přesně – kdy pacient přijede. To jsou pro nás zcela zásadní informace. Díky tomu můžeme například včas aktivovat katetrizační tým a uvolnit katetrizační sály, protože již předem víme, že pacient v sanitce trpí infarktem, který vyžaduje okamžité řešení,“ vysvětlil vedoucí Oddělení akutní kardiologie IKEM Marek Šramko.

Nová aplikace umožní zachraňovat životy ještě efektivněji než dosud. Ilustrační foto: Pixabay

Autoři zCase se při jejím vývoji snažili, aby nebyla pro zdravotníky zátěží a aby se mohli maximálně soustředit na péči o pacienta. „Veškeré komunikační procesy se automaticky integrují, vše probíhá v pozadí a pro posádku to neznamená žádnou práci navíc. Aplikace je zcela intuitivní, a navíc je i přímo propojená s dispečinkem, takže je zde zajištěna bezpečnost dat a vše je pečlivě dokumentováno, nahráváno a ukládáno, pro případ, že bychom se k případu potřebovali vrátit,“ řekl ředitel Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje Pavel Rusý.

Ačkoli primárně vznikla služba pro kardiocentrum IKEM, zájem o ni projevily i další nemocnice. „Už teď je používaná v praxi nebo se zavádí v dalších čtyřech pražských fakultních nemocnicích a pěti fakultních a krajských nemocnicích dalších regionů České republiky. Jsme velmi rádi, že se nám hlásí další záchranné služby a také nemocnice, které chtějí zCase využívat,“ dodal ředitel IKEMu Michal Stiborek.

Související články

Zaručeně zlepší den

Nizozemský supermarket zavádí pomalé pokladny. Chce tak předcházet samotě seniorů

Inspirace z knihovny: Uzavřete se sebou čtyři dohody, které vám změní život

Degustační soutěž České pivo zná své vítěze. Kralovaly jí tři moravské pivovary

Česká zmrzlina slaví mezinárodní úspěch. V evropské soutěži obsadila druhé místo

Inspirativní rozhovor

Důležité je srdce a dobrá parta, říká branišovický starosta Marek Sovka

Důležité je srdce a dobrá parta, říká branišovický starosta Marek Sovka

Přečtěte si rozhovor s Markem Sovkou, který patří k nejmladším starostům v republice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku

Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku

Zastavit se a jenom být. Dokážete to? Zní to velice jednoduše, ale provedení v praxi se mnohdy…