Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nová aplikace pro lékaře zlepší komunikaci a zvýší šanci na záchranu pacientů

Ilustrační foto: Depositphotos

Díky aplikaci zCase budou mít lékaři přehled o transportovaných pacientech ještě před tím, než je sanitka doveze do nemocnice. Tým doktorů se tak může připravit a ušetřit drahocenné minuty, které často o úspěšné záchraně pacienta rozhodují. Službu vyvinuli odborníci z Institutu klinické a experimentální medicíny a ze Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje.

Aplikace bude umístěna na urgentních příjmech, jednotkách intenzivní péče a katetrizačních sálech, které slouží především k operacím srdce a cév. Lékaři tak uvidí vyšetření, která provedou záchranáři v sanitce, a budou s nimi moci konzultovat další postup. „Díky sdílení informací víme, koho záchranná služba veze a také – na minutu přesně – kdy pacient přijede. To jsou pro nás zcela zásadní informace. Díky tomu můžeme například včas aktivovat katetrizační tým a uvolnit katetrizační sály, protože již předem víme, že pacient v sanitce trpí infarktem, který vyžaduje okamžité řešení,“ vysvětlil vedoucí Oddělení akutní kardiologie IKEM Marek Šramko.

Nová aplikace umožní zachraňovat životy ještě efektivněji než dosud. Ilustrační foto: Pixabay

Autoři zCase se při jejím vývoji snažili, aby nebyla pro zdravotníky zátěží a aby se mohli maximálně soustředit na péči o pacienta. „Veškeré komunikační procesy se automaticky integrují, vše probíhá v pozadí a pro posádku to neznamená žádnou práci navíc. Aplikace je zcela intuitivní, a navíc je i přímo propojená s dispečinkem, takže je zde zajištěna bezpečnost dat a vše je pečlivě dokumentováno, nahráváno a ukládáno, pro případ, že bychom se k případu potřebovali vrátit,“ řekl ředitel Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje Pavel Rusý.

Ačkoli primárně vznikla služba pro kardiocentrum IKEM, zájem o ni projevily i další nemocnice. „Už teď je používaná v praxi nebo se zavádí v dalších čtyřech pražských fakultních nemocnicích a pěti fakultních a krajských nemocnicích dalších regionů České republiky. Jsme velmi rádi, že se nám hlásí další záchranné služby a také nemocnice, které chtějí zCase využívat,“ dodal ředitel IKEMu Michal Stiborek.

Související články

Zaručeně zlepší den

Astronomové zpozorovali hnědého trpaslíka žhavějšího než Slunce

Geoinženýrství: „Ztlumení slunce“ by mohlo zabránit tání ledovců

Galaxie Andromeda by mohla být klíčem k měření temné energie

Lovci monster podnikli hon na bájnou příšeru. Byli úspěšní?

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít

Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít

Spousta lidí se jí bojí, protože se s ní všichni bez výjimky alespoň jednou v životě setkáme. Co je…