Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nová aplikace pro lékaře zlepší komunikaci a zvýší šanci na záchranu pacientů

Ilustrační foto: Depositphotos

Díky aplikaci zCase budou mít lékaři přehled o transportovaných pacientech ještě před tím, než je sanitka doveze do nemocnice. Tým doktorů se tak může připravit a ušetřit drahocenné minuty, které často o úspěšné záchraně pacienta rozhodují. Službu vyvinuli odborníci z Institutu klinické a experimentální medicíny a ze Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje.

Aplikace bude umístěna na urgentních příjmech, jednotkách intenzivní péče a katetrizačních sálech, které slouží především k operacím srdce a cév. Lékaři tak uvidí vyšetření, která provedou záchranáři v sanitce, a budou s nimi moci konzultovat další postup. „Díky sdílení informací víme, koho záchranná služba veze a také – na minutu přesně – kdy pacient přijede. To jsou pro nás zcela zásadní informace. Díky tomu můžeme například včas aktivovat katetrizační tým a uvolnit katetrizační sály, protože již předem víme, že pacient v sanitce trpí infarktem, který vyžaduje okamžité řešení,“ vysvětlil vedoucí Oddělení akutní kardiologie IKEM Marek Šramko.

Nová aplikace umožní zachraňovat životy ještě efektivněji než dosud. Ilustrační foto: Pixabay

Autoři zCase se při jejím vývoji snažili, aby nebyla pro zdravotníky zátěží a aby se mohli maximálně soustředit na péči o pacienta. „Veškeré komunikační procesy se automaticky integrují, vše probíhá v pozadí a pro posádku to neznamená žádnou práci navíc. Aplikace je zcela intuitivní, a navíc je i přímo propojená s dispečinkem, takže je zde zajištěna bezpečnost dat a vše je pečlivě dokumentováno, nahráváno a ukládáno, pro případ, že bychom se k případu potřebovali vrátit,“ řekl ředitel Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje Pavel Rusý.

Ačkoli primárně vznikla služba pro kardiocentrum IKEM, zájem o ni projevily i další nemocnice. „Už teď je používaná v praxi nebo se zavádí v dalších čtyřech pražských fakultních nemocnicích a pěti fakultních a krajských nemocnicích dalších regionů České republiky. Jsme velmi rádi, že se nám hlásí další záchranné služby a také nemocnice, které chtějí zCase využívat,“ dodal ředitel IKEMu Michal Stiborek.

Související články

Zaručeně zlepší den

Větrný park vyrobí proud pro miliony lidí

Jak se snadněji učit? Vědci objevili efektivní metodu

Jaká kariéra je ta pravá ořechová? Poradce může nasměrovat mladé lidi k povolání snů

Ať jsou naše děti zdravé. Známe jednoduché kroky ke snížení znečištění ovzduší ve školách

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…