Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nosím si svoje. Projekt chce vymýtit z Karlína jednorázové obaly

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: FB Nosím si svoje

Podle odhadů se v Česku ročně spotřebuje 20 tisíc tun jednorázového nádobí. Kelímků, krabiček a příborů, jejichž životnost se zpravidla pohybuje v řádu minut. Jde přitom o odpad, který vůbec nemusí vzniknout – stačí si nosit vlastní nádobu.

„Měla jsem za to, že třídím odpad, a tím si plním svoji občanskou povinnost až až. Teprve potom, co jsem na Sumatře uklízela odpadky z pláže a viděla, co se s odpadem děje, jsem si uvědomila, že to byla jenom moje nevědomost a lenost. Nebylo mi zatěžko tvořit odpad a bylo mi úplně jedno, jak se s tím naše planeta vypořádává,“ vzpomíná na své prozření Iva Janoušková, později zakladatelka projektu Nosím si svoje.

Vlastní zkušenost jí byla motivací pokusit se o změnu i ve svém okolí. „Cílem projektu je vytvořit prostředí, kde je bezpečné nosit si vlastní obaly, ať už na pití, na jídlo, nebo na nákupy,“ vysvětluje Jonášová. Lidé totiž mají často obavy o jídlo do vlastní krabičky požádat, leckdy vítězí také lenost. „Spousta mých kamarádů si stále myslí, že je víc cool vzít si jídlo do jednorázové krabičky a jeden rohlík do třech pytlíků. Taky se vždycky musím smát, co všechno lidi vymyslí za výmluvy, aby mohli dál žít svůj pohodlný nezodpovědný život,“ říká zakladatelka.

Jonášová odstartovala svůj projekt původně jako jednorázovou akci. „Oslovila jsem patnáct restaurací a kaváren v Karlíně, které se okamžitě zapojily a myšlenku podpořily. Uspořádali jsme společně akci míněnou jako Valentýnský týden. Každý, kdo si do zapojených restaurací přinesl vlastní obal, dostal razítko a za čtyři razítka pak dostal ručně šitý látkový pytlík,“ vysvětluje. Akce nakonec trvala tři týdny a díky zapojeným nadšencům se ušetřilo 244 jednorázových obalů.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čech se stal mistrem světa. V jaké disciplíně zabodoval?

Jak obyčejné české holky prorazily v profesionálním světě ženského hokeje

Nádherný snímek od českého fotografa zaujal NASA

Jaká trasa je nejekologičtější? Mapy z dílny Google vám to prozradí

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Ukliďte si v hlavě díky 10minutové meditaci

Inspirace z knihovny: Ukliďte si v hlavě díky 10minutové meditaci

Toužili jste někdy prostě vypnout svou mysl? Chvíli na nic nemyslet a zahnat všechny negativní…