Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nosím si svoje. Projekt chce vymýtit z Karlína jednorázové obaly

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: FB Nosím si svoje

Podle odhadů se v Česku ročně spotřebuje 20 tisíc tun jednorázového nádobí. Kelímků, krabiček a příborů, jejichž životnost se zpravidla pohybuje v řádu minut. Jde přitom o odpad, který vůbec nemusí vzniknout – stačí si nosit vlastní nádobu.

„Měla jsem za to, že třídím odpad, a tím si plním svoji občanskou povinnost až až. Teprve potom, co jsem na Sumatře uklízela odpadky z pláže a viděla, co se s odpadem děje, jsem si uvědomila, že to byla jenom moje nevědomost a lenost. Nebylo mi zatěžko tvořit odpad a bylo mi úplně jedno, jak se s tím naše planeta vypořádává,“ vzpomíná na své prozření Iva Janoušková, později zakladatelka projektu Nosím si svoje.

Vlastní zkušenost jí byla motivací pokusit se o změnu i ve svém okolí. „Cílem projektu je vytvořit prostředí, kde je bezpečné nosit si vlastní obaly, ať už na pití, na jídlo, nebo na nákupy,“ vysvětluje Jonášová. Lidé totiž mají často obavy o jídlo do vlastní krabičky požádat, leckdy vítězí také lenost. „Spousta mých kamarádů si stále myslí, že je víc cool vzít si jídlo do jednorázové krabičky a jeden rohlík do třech pytlíků. Taky se vždycky musím smát, co všechno lidi vymyslí za výmluvy, aby mohli dál žít svůj pohodlný nezodpovědný život,“ říká zakladatelka.

Jonášová odstartovala svůj projekt původně jako jednorázovou akci. „Oslovila jsem patnáct restaurací a kaváren v Karlíně, které se okamžitě zapojily a myšlenku podpořily. Uspořádali jsme společně akci míněnou jako Valentýnský týden. Každý, kdo si do zapojených restaurací přinesl vlastní obal, dostal razítko a za čtyři razítka pak dostal ručně šitý látkový pytlík,“ vysvětluje. Akce nakonec trvala tři týdny a díky zapojeným nadšencům se ušetřilo 244 jednorázových obalů.

Související články

Zaručeně zlepší den

Nemůžete v noci spát? Vědci zjistili, co pomáhá proti nespavosti

Světová fotosoutěž roztomilých zvířat má finalisty. Je mezi nimi i fotka z Česka

Češi přišli s lékem na rakovinu. Nyní ho testují první pacienti

Vědci objevili nové výhody roušek. Zmírňují průběh nemoci a můžou nahradit očkování

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.