Nosím si svoje. Projekt chce vymýtit z Karlína jednorázové obaly

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: FB Nosím si svoje

Podle odhadů se v Česku ročně spotřebuje 20 tisíc tun jednorázového nádobí. Kelímků, krabiček a příborů, jejichž životnost se zpravidla pohybuje v řádu minut. Jde přitom o odpad, který vůbec nemusí vzniknout – stačí si nosit vlastní nádobu.

„Měla jsem za to, že třídím odpad, a tím si plním svoji občanskou povinnost až až. Teprve potom, co jsem na Sumatře uklízela odpadky z pláže a viděla, co se s odpadem děje, jsem si uvědomila, že to byla jenom moje nevědomost a lenost. Nebylo mi zatěžko tvořit odpad a bylo mi úplně jedno, jak se s tím naše planeta vypořádává,“ vzpomíná na své prozření Iva Janoušková, později zakladatelka projektu Nosím si svoje.

Vlastní zkušenost jí byla motivací pokusit se o změnu i ve svém okolí. „Cílem projektu je vytvořit prostředí, kde je bezpečné nosit si vlastní obaly, ať už na pití, na jídlo, nebo na nákupy,“ vysvětluje Jonášová. Lidé totiž mají často obavy o jídlo do vlastní krabičky požádat, leckdy vítězí také lenost. „Spousta mých kamarádů si stále myslí, že je víc cool vzít si jídlo do jednorázové krabičky a jeden rohlík do třech pytlíků. Taky se vždycky musím smát, co všechno lidi vymyslí za výmluvy, aby mohli dál žít svůj pohodlný nezodpovědný život,“ říká zakladatelka.

Jonášová odstartovala svůj projekt původně jako jednorázovou akci. „Oslovila jsem patnáct restaurací a kaváren v Karlíně, které se okamžitě zapojily a myšlenku podpořily. Uspořádali jsme společně akci míněnou jako Valentýnský týden. Každý, kdo si do zapojených restaurací přinesl vlastní obal, dostal razítko a za čtyři razítka pak dostal ručně šitý látkový pytlík,“ vysvětluje. Akce nakonec trvala tři týdny a díky zapojeným nadšencům se ušetřilo 244 jednorázových obalů.

Související články

Zaručeně zlepší den

Krása neznamená dokonalost. Projekt Tělo s příběhem boří tabu a ukazuje ženy různých tvarů

Jak učinit děti spokojené a šťastné? Vědci přišli s novým poznatkem

České hlavičky uspíšily vývoj nového léku na koronavirus

Konec pesticidů v přírodě. Češi vynalezli jedinečnou technologii pro čištění vody

Inspirativní rozhovor

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou projektu Chcu to v Brně, jehož prostřednictvím brněnští studenti pomáhají občanům se podílet na veřejném dění.