Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nosím si svoje. Projekt chce vymýtit z Karlína jednorázové obaly

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: FB Nosím si svoje

Podle odhadů se v Česku ročně spotřebuje 20 tisíc tun jednorázového nádobí. Kelímků, krabiček a příborů, jejichž životnost se zpravidla pohybuje v řádu minut. Jde přitom o odpad, který vůbec nemusí vzniknout – stačí si nosit vlastní nádobu.

„Měla jsem za to, že třídím odpad, a tím si plním svoji občanskou povinnost až až. Teprve potom, co jsem na Sumatře uklízela odpadky z pláže a viděla, co se s odpadem děje, jsem si uvědomila, že to byla jenom moje nevědomost a lenost. Nebylo mi zatěžko tvořit odpad a bylo mi úplně jedno, jak se s tím naše planeta vypořádává,“ vzpomíná na své prozření Iva Janoušková, později zakladatelka projektu Nosím si svoje.

Vlastní zkušenost jí byla motivací pokusit se o změnu i ve svém okolí. „Cílem projektu je vytvořit prostředí, kde je bezpečné nosit si vlastní obaly, ať už na pití, na jídlo, nebo na nákupy,“ vysvětluje Jonášová. Lidé totiž mají často obavy o jídlo do vlastní krabičky požádat, leckdy vítězí také lenost. „Spousta mých kamarádů si stále myslí, že je víc cool vzít si jídlo do jednorázové krabičky a jeden rohlík do třech pytlíků. Taky se vždycky musím smát, co všechno lidi vymyslí za výmluvy, aby mohli dál žít svůj pohodlný nezodpovědný život,“ říká zakladatelka.

Jonášová odstartovala svůj projekt původně jako jednorázovou akci. „Oslovila jsem patnáct restaurací a kaváren v Karlíně, které se okamžitě zapojily a myšlenku podpořily. Uspořádali jsme společně akci míněnou jako Valentýnský týden. Každý, kdo si do zapojených restaurací přinesl vlastní obal, dostal razítko a za čtyři razítka pak dostal ručně šitý látkový pytlík,“ vysvětluje. Akce nakonec trvala tři týdny a díky zapojeným nadšencům se ušetřilo 244 jednorázových obalů.

Související články

Zaručeně zlepší den

V Česku otevře první udržitelný obchoďák. Kdy a kam vyrazit na nákup?

Zaručeně rozzáří den. Podívejte se na nejvtipnější přírodní scenérie letošního roku

Najděte si svého zemědělce. Nový web nabízí přehled českých farmářů

Revoluce ve školství je na dohled. Český projekt připravuje novou metodiku aktivní výuky

Inspirativní rozhovor

Českou republiku ukazujeme z té lepší stránky, říká redaktor Mojí země Pavel Radosta

Českou republiku ukazujeme z té lepší stránky, říká redaktor Mojí země Pavel Radosta

Přečtěte si rozhovor s fotografem, redaktorem a milovníkem krás naší země.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Řízky nechte doma. Výlety s Gastromapou Lukáše Hejlíka si zaručeně vychutnáte

Inspirace z knihovny: Řízky nechte doma. Výlety s Gastromapou Lukáše Hejlíka si zaručeně vychutnáte

Už druhé prázdniny po sobě bude velká část Čechů trávit dovolenou v tuzemsku. Letos na jaře vyšla…