Melouny, rajčata, salát nebo cukety. Zatímco dosud byly země Středního východu kvůli suchému klimatu odkázány na dovoz ovoce a zeleniny z jiných zemí, v budoucnu by mohly být v tomto ohledu soběstačné. Norský start-up Desert Control v dubajské poušti testuje inovativní technologii ve formě speciální směsi, která dokáže díky kombinaci vody a jílu přeměnit vyschlou poušť v úrodnou půdu.
Na dovozu potravin jsou kvůli nedostatku úrodné půdy a vody země Středního východu závislé dlouhodobě. Například Spojené arabské emiráty jsou nuceny importovat až 90 procent všech potravin. Pomoci by mohl vynález norského start-upu Desert Control, který vyvinul speciální směs pro pěstování plodin i ve zdánlivě nepříznivém prostředí.
Směs vytvoří po kontaktu s pískem zvláštní vrstvu s vlastnostmi houby, díky které dokáže půda mnohem lépe zadržovat vodu, a rostlinám tak poskytnout dostatek živin i závlahy pro jejich růst. Z neúrodné půdy se tak už po sedmi hodinách stane prostředí s dostatkem živin pro pěstování. Potřeba zalévání se navíc sníží až o polovinu.
První sazenice byly v okolí Dubaje zasazeny v březnu a místní pěstitelé už z nich sklidili vzrostlé melouny, cukety a obilí. Překážkou pro rozšíření vynálezu je zatím vysoká cena, neboť zúrodnění jednoho metru čtverečního stojí dva až pět dolarů. Při zvýšení produkce směsi by však cena měla klesnout.
Zdroj: forbes.cz
Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?
Inspirace z knihovny: Sny nám říkají mnohem více, než si myslíme. Jak je rozklíčovat?
Noční výlety do říše snů jsou často skvělou zábavou a opravdovým odreagováním. Člověk v nich může…