Noemova archa dneška: Vědci uchovávají DNA zvířat pro případ jejich vyhynutí

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Vědci z britského projektu Frozen Art se pustili do zajímavé činnosti, která může konkurovat známé Noemově arše.

Tvůrci projektu sbírají a uchovávají DNA buněk ohrožených živočišných druhů, kterým hrozí vyhynutí kvůli změnám klimatu nebo lidské činnosti. Za dobu deset let, po kterou projekt funguje, vědci z Nottinghamské univerzity shromáždili skoro padesát tisíc vzorků od asi pěti tisíc druhů zvířat.

Podle vědců se iniciativa nesnaží nahradit záchranu zvířat, ale jen nabízí jinou formu zachování ohrožených živočichů. „Někteří lidé nám vyčítají, že se pokládáme za Boha. Na to systematicky odpovídám, že je na příštích generacích, aby rozhodly, až budou k dispozici potřebné postupy a technologie. Když nic neuchováme, nebudeme mít ani na výběr,“ vysvětlila britská vědkyně Ann Clarke pro agenturu AFP.

Vzorky buněk zvířat vědci uchovávají na Nottinghamské univerzitě, kde přečkávají v teplotě asi mínus osmdesát stupňů Celsia. Ať už se jedná o sibiřského tygra, různé druhy ptáků nebo ryb či další ohrožené druhy, nadšenci věří, že svou činností přispějí k záchraně tisíců zvířat. Věří totiž, že získané a zakonzervované vzorky by mohly být v budoucnosti využity ke znovuvytvoření vyhynutého organismu.

Zdroj: ČTK

Autor článku

Barbora Jahodová