Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nobelovu cenu za mír získala íránská aktivistka. Bojovala proti útlaku žen

Foto: Wikimedia Commons

Nobelovu cenu za mír získala v letošním roce íránská aktivistka a obhájkyně práv žen Narges Mohammadíová. V současné době si odpykává 12 let ve vězení, protože demonstrovala proti iránskému teokratickému systému a podporovala protivládní demonstranty, uvádí agentura Reuters.

Norský Nobelův výbor odůvodnil udělení Nobelovy ceny jako cenu za její boj proti útlaku žen v Íránu a boj za prosazování lidských práv a svobody pro všechny. „Doufáme, že pošleme poselství ženám po celém světě, které žijí v podmínkách, kde jsou systematicky diskriminovány. Mějte odvahu, pokračujte,“ řekla při udělování ceny šéfka norského Nobelova výboru Berit Reiss-Andersen.

Chceme udělit cenu, abychom povzbudili Narges Mohammadíovou a statisíce lidí, kteří v Íránu plakali přesně pro ‚Ženu, život, svobodu‘,“ dodala s odkazem na hlavní slogan protestního hnutí. Mohammadíová už tři desetiletí bojuje za práva že a zrušení trestu smrti, v současné době je v íránské věznici Evin v hlavním městě Teheránu. K jejímu propuštění vyzval íránskou vládu i americký prezident Joe Biden.

Íránská vláda obvinila Nobelovu komisi z vměšování a politizaci otázky lidských práv. „Nobelův výbor za mír udělil cenu osobě odsouzené za opakované porušování zákona a trestné činy a my to odsuzujeme jako zaujaté a politicky motivované,“ uvedl mluvčí íránského ministerstva zahraničí Násir Kanaani.

Mohammadíová byla nominována poté, co organizace na ochranu lidských práv oznámily, že íránská dospívající dívka byla hospitalizována v kómatu po konfrontaci v teheránském metru za to, že nenosila hidžáb. Íránské úřady zprávy popírají.

Cenu v hodnotě 11 milionů švédských korun, v přepočtu přes dvacet milionů korun českých, převezmou v Oslu 10. prosince děti Narges Mohammadiové. Jedná se o den výročí úmrtí švédského průmyslníka Alfreda Nobela, který cenu založil ve své závěti z roku 1895. Mohammadíová je v pořadí devatenáctou ženou, která získala Nobelovu cenu.

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak a jaké udržitelné bydlení zajistit pro rodiče ve stáří

Nahradí ChatGPT lékaře? Zvládl správně diagnostikovat nemoc

Jan Černý navrhne olympijskou kolekci pro Paříž 2024. Má být „brutálně speciální“

Všímáte si obličejů ve svém okolí? Pak asi překypujete láskou

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Co s životem, když se zbortí všechny naše dosavadní jistoty? Utápět se v sebelítosti,…