Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nobelovu cenu za mír získala íránská aktivistka. Bojovala proti útlaku žen

Foto: Wikimedia Commons

Nobelovu cenu za mír získala v letošním roce íránská aktivistka a obhájkyně práv žen Narges Mohammadíová. V současné době si odpykává 12 let ve vězení, protože demonstrovala proti iránskému teokratickému systému a podporovala protivládní demonstranty, uvádí agentura Reuters.

Norský Nobelův výbor odůvodnil udělení Nobelovy ceny jako cenu za její boj proti útlaku žen v Íránu a boj za prosazování lidských práv a svobody pro všechny. „Doufáme, že pošleme poselství ženám po celém světě, které žijí v podmínkách, kde jsou systematicky diskriminovány. Mějte odvahu, pokračujte,“ řekla při udělování ceny šéfka norského Nobelova výboru Berit Reiss-Andersen.

Chceme udělit cenu, abychom povzbudili Narges Mohammadíovou a statisíce lidí, kteří v Íránu plakali přesně pro ‚Ženu, život, svobodu‘,“ dodala s odkazem na hlavní slogan protestního hnutí. Mohammadíová už tři desetiletí bojuje za práva že a zrušení trestu smrti, v současné době je v íránské věznici Evin v hlavním městě Teheránu. K jejímu propuštění vyzval íránskou vládu i americký prezident Joe Biden.

Íránská vláda obvinila Nobelovu komisi z vměšování a politizaci otázky lidských práv. „Nobelův výbor za mír udělil cenu osobě odsouzené za opakované porušování zákona a trestné činy a my to odsuzujeme jako zaujaté a politicky motivované,“ uvedl mluvčí íránského ministerstva zahraničí Násir Kanaani.

Mohammadíová byla nominována poté, co organizace na ochranu lidských práv oznámily, že íránská dospívající dívka byla hospitalizována v kómatu po konfrontaci v teheránském metru za to, že nenosila hidžáb. Íránské úřady zprávy popírají.

Cenu v hodnotě 11 milionů švédských korun, v přepočtu přes dvacet milionů korun českých, převezmou v Oslu 10. prosince děti Narges Mohammadiové. Jedná se o den výročí úmrtí švédského průmyslníka Alfreda Nobela, který cenu založil ve své závěti z roku 1895. Mohammadíová je v pořadí devatenáctou ženou, která získala Nobelovu cenu.

Související články

Zaručeně zlepší den

Astronomové objevili tři nové měsíce

Tančící dům jako LEGO? Pražský skvost uspěl u fanoušků v projektu LEGO Ideas

Zatočte s těžkou alergií pomocí léku na astma

Evropským stromem roku je 200 let starý dub v Polsku, Česko má 5. místo

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Horolezec tělem i duší. Marek Holeček jde ve své nové knize až na dřeň

Inspirace z knihovny: Horolezec tělem i duší. Marek Holeček jde ve své nové knize až na dřeň

Jeden z nejlepších horolezců současnosti Marek Holeček je charakteristický svým živelným projevem,…