Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Revoluce v katolické církvi. Papež udělil ženám možnost hlasování

Ilustrační foto: Pexels

Papež František poprvé povolí, aby v synodě biskupů zasedly ženy s hlasovacím právem. Nová pravidla budou poprvé platit pro jednání, které se uskuteční letos v říjnu, uvedl server The Guardian a iRozhlas.

Papež František se rozhodl dát ženám právo volit na nadcházejícím setkání biskupů. Jedná se o bezprecedentní změnu, která reflektuje touho dát ženám větší rozhodovací odpovědnost. V nových předpisech tak stojí, že do synody bude jmenováno pět jeptišek s hlasovacím právem. Papež dále jmenuje 70 členů mimo biskupský stav – vybere je z nominací, které zašlou církevní organizace. Polovinu nominovaných musí tvořit ženy. „Je to krok k tomu, že se zvýší podíl žen v rámci rozhodovacích procesů v důležitých orgánech katolické církve, což je biskupská synoda. Myslím si, že to bylo jedno z témat, které probíhalo i evropskou synodou v Praze,“ uvedl církevní historik Jaroslav Šebek.

Synoda je označení pro různá shromáždění představitelů křesťanských církví, původně znamená společné putování. Dosud byli jejími řádnými členy pouze muži. Ženy však na jednáních vystupovaly jako odbornice a poradkyně. O možnost hlasovat dlouho usilovaly. Vatikán nabádá také k většímu zastoupení mladých lidí.

Související články

Zaručeně zlepší den

Vojtěch Kovařík je jedním z nejznámějších českých umělců v zahraničí. Že jste o něm ještě neslyšeli?

V pátek proběhne jubilejní 15. ročník Noci kostelů

Vědci rekonstruují lebku obrovského starověkého predátora podobného krokodýlům

Pěstování ve skleníku pro všechny nabízí Komunitní skleník od Sensorie

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nechte se vést svým srdcem. Jitka Juliet Navratilová poradí, jak na to

Inspirace z knihovny: Nechte se vést svým srdcem. Jitka Juliet Navratilová poradí, jak na to

Lákala vás někdy představa, že si prostě sbalíte batoh a vyrazíte na druhý konec světa? Autorka…