Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nezvané hosty v české přírodě odhalí bezpilotní letoun. Posvítí si na invazní druhy rostlin i kůrovce

Bezpilotní letoun pomáhá hledat invazní druhy. Foto: Jan Prokopius, VUT Brno

Z dekorativní květiny v nebezpečný plevel. I tak by se dala shrnout historie původem zakavkazského bolševníku v naší zemi. Akademici se nyní spojili při vývoji bezpilotního letadla, které dokáže na základě algoritmů poznat nejen bolševník, ale také kanadský zlatobýl nebo japonskou křídlatku. Zlevní to jejich monitorování a likvidaci.

Odborníci z Botanického ústavu Akademie věd zdokonalují ve spolupráci s Leteckým ústavem Strojní fakulty VUT letoun vybavený přesnou multispektrální kamerou a navigačním systémem. Jeho využití má oproti pilotovaným letům několik výhod. „Zejména je to větší operativnost a nižší cena. Když nastane vegetační období nějaké rostliny, potřebují botanici zmapovat prostor ihned, nemohou čekat na celonárodní snímkování, které se navíc opakuje jen jednou za několik let,“ vysvětluje Petr Dvořák z Leteckého ústavu VUT. Předčí také družicové zobrazování, protože létá pod hladinou oblačnosti a je výrazně levnější než komerční projekty.

Bolševník vypadá neškodně, náklady na boj s ním se ale šplhají do desítek milionů korun. Ilustrační foto: Pixabay

Získaná data vědci zpracovávají do leteckých map s přesnými souřadnicemi. Botanici poté použijí klasifikační algoritmy, které rozeznávají jednotlivé druhy rostlin a usnadňují tak práci s daty. Technologie má za cíl ochránit před riziky, která s sebou nese výskyt invazních rostlin v české přírodě, ať už jde o popálení od bolševníku nebo pajasanu, či hrozbu pro zdejší ekosystémy a krajinnou rozmanitost. Tento způsob mapování přírody se v Česku využívá k více účelům. Vedle monitorování a likvidace invazních druhů umí detekovat třeba kůrovce.

Petr Dvořák vylepšil bezpilotní letoun tak, aby bylo mapování ještě přesnější. Foto: Jan Prokopius, VUT Brno

Související články

Zaručeně zlepší den

Český lékař vrátil zrak osleplé dívce. Unikátní zákrok provedl jako první na světě

On-line závěť si člověk nakliká do dvaceti minut, říká Jiří Štěpánek, zakladatel start-upu Goodbye, který mění české pohřebnictví

Nové úly zatočí s obávaným roztočem, který vyhlazuje celá včelstva

Tajemství dlouhověkosti lidí z modrých zón. Jak si prodloužit život a zajistit pevné zdraví?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Snad každý chce mít hezké vztahy s partnerem, rodinou, přáteli a kolegy v práci. Ne vždy se nám to…