Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nezapomínejme na minulost. Oběti holokaustu z Prahy připomíná nová aplikace

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Na minulost se nesmí nezapomínat, naopak je třeba ji mít v živé paměti. Nikdy nevíme, kdy se nám to bude hodit. Svědčí o tom ostatně současné dění ve světě, které se většiny z nás hluboce dotýká. Proto stojí za zmínku nová on-line mapa Prahy, která připomíná osudy obětí holokaustu a místa spojená s útlakem.

Jedná se o speciální aplikaci MemoGIS Praha, kterou si může spustit každý na svém počítači, tabletu nebo telefonu. Není tedy za mapou potřeba vyrážet někam ven, vše se zvládne z pohodlí domova. Za aplikací stojí Akademie věd ČR, která ji představila při příležitosti Mezinárodního dne památky obětí holokaustu. Na projektu spolupracovali odborníci z Masarykova ústavu a Archivu AV s Institutem Terezínské iniciativy a Multikulturním centrem Praha.

„Na mapu Prahy aplikace promítá informace o více než 30 tisících obětech holokaustu, místech pronásledování a případech porušování protižidovských nařízení,“ uvedl historik Michal Frankl, který se na projektu podílel. Mapa je unikátní v tom, že si díky ní člověk lépe uvědomí, co se v jeho bezprostředním okolí odehrávalo. Třeba v ulici, ve které nyní žije. Dojde mu, že nešlo o osamělé jednotlivce, ale spoustu případů, kdy lidé přišli o život či byli nějak poškozeni. Aplikace by měla pomoci i při výuce dějepisu.

Zdroj: České noviny

Související články

Zaručeně zlepší den

Téměř 500 tun zboží míří k potřebným. Sbírka potravin pomáhá i nadále

Pracovní schopnost: Jak o ni můžeme sami pečovat?

Vědci úspěšně vytvořili první 3D vytištěnou rybu na světě vypěstovanou v laboratoři

Pečujte o svůj mikrobiom. Předejdete tak Parkinsonovi, zjistili vědci

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Novinářky vykreslují ne vždy růžovou realitu médií, dodají ale sílu

Inspirace z knihovny: Novinářky vykreslují ne vždy růžovou realitu médií, dodají ale sílu

Vídáme je každý den v televizi, čteme jejich články nebo hltáme zpravodajství z válečné fronty.…