Na minulost se nesmí nezapomínat, naopak je třeba ji mít v živé paměti. Nikdy nevíme, kdy se nám to bude hodit. Svědčí o tom ostatně současné dění ve světě, které se většiny z nás hluboce dotýká. Proto stojí za zmínku nová on-line mapa Prahy, která připomíná osudy obětí holokaustu a místa spojená s útlakem.
Jedná se o speciální aplikaci MemoGIS Praha, kterou si může spustit každý na svém počítači, tabletu nebo telefonu. Není tedy za mapou potřeba vyrážet někam ven, vše se zvládne z pohodlí domova. Za aplikací stojí Akademie věd ČR, která ji představila při příležitosti Mezinárodního dne památky obětí holokaustu. Na projektu spolupracovali odborníci z Masarykova ústavu a Archivu AV s Institutem Terezínské iniciativy a Multikulturním centrem Praha.
„Na mapu Prahy aplikace promítá informace o více než 30 tisících obětech holokaustu, místech pronásledování a případech porušování protižidovských nařízení,“ uvedl historik Michal Frankl, který se na projektu podílel. Mapa je unikátní v tom, že si díky ní člověk lépe uvědomí, co se v jeho bezprostředním okolí odehrávalo. Třeba v ulici, ve které nyní žije. Dojde mu, že nešlo o osamělé jednotlivce, ale spoustu případů, kdy lidé přišli o život či byli nějak poškozeni. Aplikace by měla pomoci i při výuce dějepisu.
Zdroj: České noviny
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Novinářky vykreslují ne vždy růžovou realitu médií, dodají ale sílu
Vídáme je každý den v televizi, čteme jejich články nebo hltáme zpravodajství z válečné fronty.…