Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nešlape vám mozek, jak má? Pomozte mu „chytrými drogami“ z přírody

Ilustrační foto: Depositphotos

Spousta povinností na krku a mozek nepracuje, tak jak by měl. Co s tím? K lepšímu kognitivnímu výkonu si můžete dopomoci tzv. nootropiky, kterým se často přezdívá chytré drogy. Ale nebojte se, jejich užívání je prospěšné a naprosto legální. Spousta z nich je navíc ryze přírodních a můžete si tak být jistí, že pro sebe děláte jen to nejlepší.

Co to jsou nootropika? Jde o přírodní nebo syntetické látky, které mají velmi příznivý vliv na činnost mozku. Zlepšují paměť, zdokonalují myšlení a usnadňují koncentraci. Užívají se jako doplňky stravy nebo léky. Pomoci by měly také s motivací, odolností vůči stresu nebo schopností učit se novým věcem.

Nootropika přitom nejsou žádnou novodobou vymožeností. Zázračnou moc některých látek z přírody objevili lidé už v dávných dobách. Výzkum, jenž se podobnými látkami zaobíral, se rozvinul v 50. letech 20. století. Postupně se nootropika stávala stále častějším pomocníkem při práci, kdy je třeba plnit složitější kognitivní úkoly.

Jaká existují nootropika?

Ačkoliv jste možná o nootropicích nikdy předtím neslyšeli, jednoho jejich zástupce, kterého si můžete dopřát i bez předpisu, určitě znáte. Mezi chytré drogy totiž patří i kofein. Nalézá se v kávě, zeleném čaji či v kakau a pomáhá s únavou, pozorností a snížením reakčního času.

Dalším přírodním nootropikem, které najdete v šálku čaje, je L-Theaine. Pomáhá zklidnit mysl a probouzí v člověku kreativitu. Účinek je nejlepší, užívá-li se společně s kofeinem.

llustrační foto: Depositphotos

Za zmínku stojí rovněž ginkgo biloba, známý také pod jménem jinan dvoulaločný. Látky v ní obsažené pomáhají ke zlepšení kognitivních funkcí mozku i duševního zdraví. Díky snížení hladiny stresových hormonů v krvi dokáže účinně pomoci během složitých životních období.

Chcete-li vyzkoušet něco opravdu nevšedního, sáhněte po kořenu ženšenu, který byl již v tradiční čínské medicíně považován za léčivou bylinu. Nadrcený kořen se užívá jako doplněk stravy. Podobně jako další přírodní nootropika zlepšuje paměť, koncentraci či myšlení a také navozuje duševní rovnováhu. Nápomocný vám bude také při zvýšení fyzického výkonu. Mezi ženšeny patří i oblíbená ajurvédská bylina aswagandha, která má příznivý vliv na kvalitu spánku.

Posledním nootropikem, které si zde představíme, je rozchodnice růžová. Ta nejen že podporuje kognitivní funkce, ale také reguluje neurotransmitery v mozku, čímž pomáhá udržovat dobrou náladu.

Jak užívat nootropika?

Ačkoliv jde často o výtažky z rostlin, je vhodné se před užíváním chytrých drog poradit s lékařem. Látky by měly být vesměs bezpečné, může se však stát, že budou nedobře reagovat s jinou medikací, kterou člověk zrovna užívá.

Nootropika lze konzumovat jako doplňky stravy třeba v čaji či kávě, existují však také ve formě tabletek. Některá nootropika lze získat pouze na předpis. Výše uvedené druhy jsou sice slabší, ale můžete si je bez problému sehnat třeba v obchůdku se zdravou výživou.

Autorský článek Anety Šmejcové s využitím informací z healthline.com a zdravi.euro.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Invazivní rostliny spásají kozli. Kanadou se můžeme inspirovat i my

V Českém Švýcarsku vyrašily první zelené výhonky rostlin

Speciální obleček uleví v létě mazlíčkům díky zabudovanému větráku

Plzeňské pivo si vychutnáme ze skla. Prazdroj skončil s PET lahvemi

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Každý příběh v sobě nese příslib naděje. Čekání na spoušť jich obsahuje hned několik

Inspirace z knihovny: Každý příběh v sobě nese příslib naděje. Čekání na spoušť jich obsahuje hned několik

Život se s námi dost často nemazlí a klade nám do cesty nejrůznější zkoušky. Je jen na nás, jak je…