Spousta povinností na krku a mozek nepracuje, tak jak by měl. Co s tím? K lepšímu kognitivnímu výkonu si můžete dopomoci tzv. nootropiky, kterým se často přezdívá chytré drogy. Ale nebojte se, jejich užívání je prospěšné a naprosto legální. Spousta z nich je navíc ryze přírodních a můžete si tak být jistí, že pro sebe děláte jen to nejlepší.
Co to jsou nootropika? Jde o přírodní nebo syntetické látky, které mají velmi příznivý vliv na činnost mozku. Zlepšují paměť, zdokonalují myšlení a usnadňují koncentraci. Užívají se jako doplňky stravy nebo léky. Pomoci by měly také s motivací, odolností vůči stresu nebo schopností učit se novým věcem.
Nootropika přitom nejsou žádnou novodobou vymožeností. Zázračnou moc některých látek z přírody objevili lidé už v dávných dobách. Výzkum, jenž se podobnými látkami zaobíral, se rozvinul v 50. letech 20. století. Postupně se nootropika stávala stále častějším pomocníkem při práci, kdy je třeba plnit složitější kognitivní úkoly.
Ačkoliv jste možná o nootropicích nikdy předtím neslyšeli, jednoho jejich zástupce, kterého si můžete dopřát i bez předpisu, určitě znáte. Mezi chytré drogy totiž patří i kofein. Nalézá se v kávě, zeleném čaji či v kakau a pomáhá s únavou, pozorností a snížením reakčního času.
Dalším přírodním nootropikem, které najdete v šálku čaje, je L-Theaine. Pomáhá zklidnit mysl a probouzí v člověku kreativitu. Účinek je nejlepší, užívá-li se společně s kofeinem.
Za zmínku stojí rovněž ginkgo biloba, známý také pod jménem jinan dvoulaločný. Látky v ní obsažené pomáhají ke zlepšení kognitivních funkcí mozku i duševního zdraví. Díky snížení hladiny stresových hormonů v krvi dokáže účinně pomoci během složitých životních období.
Chcete-li vyzkoušet něco opravdu nevšedního, sáhněte po kořenu ženšenu, který byl již v tradiční čínské medicíně považován za léčivou bylinu. Nadrcený kořen se užívá jako doplněk stravy. Podobně jako další přírodní nootropika zlepšuje paměť, koncentraci či myšlení a také navozuje duševní rovnováhu. Nápomocný vám bude také při zvýšení fyzického výkonu. Mezi ženšeny patří i oblíbená ajurvédská bylina aswagandha, která má příznivý vliv na kvalitu spánku.
Posledním nootropikem, které si zde představíme, je rozchodnice růžová. Ta nejen že podporuje kognitivní funkce, ale také reguluje neurotransmitery v mozku, čímž pomáhá udržovat dobrou náladu.
Ačkoliv jde často o výtažky z rostlin, je vhodné se před užíváním chytrých drog poradit s lékařem. Látky by měly být vesměs bezpečné, může se však stát, že budou nedobře reagovat s jinou medikací, kterou člověk zrovna užívá.
Nootropika lze konzumovat jako doplňky stravy třeba v čaji či kávě, existují však také ve formě tabletek. Některá nootropika lze získat pouze na předpis. Výše uvedené druhy jsou sice slabší, ale můžete si je bez problému sehnat třeba v obchůdku se zdravou výživou.
Autorský článek Anety Šmejcové s využitím informací z healthline.com a zdravi.euro.cz
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Nechte se vést svým srdcem. Jitka Juliet Navratilová poradí, jak na to
Lákala vás někdy představa, že si prostě sbalíte batoh a vyrazíte na druhý konec světa? Autorka…