Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

„Nenávist na Facebook nepatří,“ říká koordinátorka iniciativy #JsmeTu

Zdroj fotografií: Jsme tu, Pixabay, Unsplash

Šířit nenávist pod rouškou anonymity, kterou nám prostředí internetu poskytuje, je poměrně snadné. Dobrovolnická iniciativa #JsmeTu se však proti ní snaží bojovat. Počet aktivních členů přitom neustále roste.

Cílem iniciativy #JsmeTu je pozvednout diskuze na Facebooku na vyšší úroveň, a to nejen po faktické stránce, ale zejména po té lidské. Do debat proto vnáší zdvořilé komentáře opírající se o fakta a respektující názor oponentů. To vše s nadějí, že se jimi ostatní diskutující inspirují a nenávistné poznámky či extrémistické názory zůstanou upozaděny. Půl roku od vzniku iniciativy #JsmeTu už dobrovolnická skupina čítá tři tisíce členů, kteří se zúčastnili již více než 150 facebookových diskuzí.

Nápad se zrodil ve Švédsku

#JsmeTu je součástí mezinárodní sítě #iamhere, která sdružuje tyto iniciativy v dalších zemích. Jako první vznikla iniciativa #Jagarhar ve Švédsku, následně #IchBinHier v Německu a #SomTu na Slovensku. Co všechny členy mezinárodní iniciativy spojuje, je názor, že i do diskuzí na sociálních sítí patří lidská slušnost, respekt k oponentovi a názory postavené na faktech.

„S nápadem přenést iniciativu i do Česka a založit ji tu pomohl na začátku Člověk v tísni, skupina ale již dlouho funguje zcela samostatně,“ upřesňuje okolnosti vzniku české odnože koordinátorka iniciativy #JsmeTu Markéta Jourová.

K nejčastějším terčům verbálních útoků, jež se dobrovolníci snaží mírnit, patří uprchlíci, muslimové a aktivisti, ale i politici, vláda či Evropská unie. Členové skupiny se řídí jednotným kodexem a drží se jasných zásad – například apolitičnosti. Jejich komentáře snadno poznáte díky hashtagu #JsmeTu.

Slušnost v přesile

Činnost skupiny se setkává převážně s pozitivními reakcemi. Podle interní analýzy dostávaly komentáře členů iniciativy nejvíce lajků, a zobrazovaly se tak na předních pozicích. A právě to je účelem – ukázat aktivně diskutujícím i náhodným „kolemjdoucím“, že je možné debatovat bez agrese. Cílem je také předejít domněnkám, že mají nenávistné příspěvky převahu, a reprezentují tak většinový názor.

Koordinátoři iniciativy však nehodlají usnout na vavřínech. „Máme v plánu růst,“ říká s úsměvem Markéta Jourová. „Chceme otevírat téma hatespeech ve společnosti a ve veřejném prostoru a upozorňovat na to, že lež a nenávist nepatří ani na Facebook, který je taktéž veřejným prostorem,“ doplňuje.

Související články

Zaručeně zlepší den

Mužské mozky se večer zmenšují a přes noc resetují

Účast na miss v 81 letech. Jihokorejská modelka překvapila

Vědci objevili novou metodu, jak odhalit, zda je voda pitná

Štěstí bez hranic. Japonec vypěstoval jetelový 63lístek

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Utopia Avenue přináší příběh fiktivní kapely z 60. let

Inspirace z knihovny: Utopia Avenue přináší příběh fiktivní kapely z 60. let

Jaké bylo mít hudební skupinu v 60. letech minulého století? Celosvětově uznávaný spisovatel David…