Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Seniorům v době internetové pomáhá Digitální Akademie pro Seniory

3 minuty radosti
Senioři jsou si jistější, pokud jim s vyřizováním na internetu někdo pomáhá, Foto: Pexels

Mladší generaci se to může zdát neuvěřitelné, ale pro starší ročníky není internet neodmyslitelnou součástí života. Jednoduše vyrůstaly a nějakou dobu pracovaly i bez něj. Když se začalo s jeho masivním užíváním, už byly v pokročilejším věku a všechny výdobytky doby prostě nestačily pobrat. Pro ně je tu DAPSEN, která jim pomůže s orientací v moderních technologiích.

Nestíháte nákup? Rychle ho naklikáte na Rohlíku nebo Košíku a za chvíli ho máte doma. Nic zajímavého. Pro seniory je to ale docela věda. Stejně tak eRecepty, internetové bankovnictví a další internetové služby a aplikace, které se nám zdají naprosto intuitivní, protože jsme v tom vyrůstali. Určitě to znáte, naléhavé volání prarodičů nebo rodičů, že potřebují s něčím na internetu pomoci. Moje maminka se nedávno celá třásla zadat kartu na Booking.com, vůbec jsem to nemohla pochopit.

S jejich větší jistotou na internetu i lepším přehledu o možných podvodech a dalších nástrahách pomáhá Digitální Akademie pro Seniory (DAPSEN). Díky video návodům, on-line kurzům s mentory a zkušebním demoverzím aplikací si mohou senioři „nanečisto“ vše vyzkoušet a osvojit potřebné digitální dovednosti a bezpečnostní návyky.

Pokud máte rádi výdobytky moderní doby, můžete zapojit ruku k dílu a stát se mentorem. Jsou vítáni všichni nadšenci, kteří mají zájem pomáhat ostatním. Můžete se tak stát „digitálním vnoučetem“, jak hlásá sám projekt. Případně jej doporučte svým babičkám, dědečkům nebo rodičům, kde se mohou bezpečně naučit, jak to na internetu chodí.

Zakladatel projektu Michal Sládek v Laboratoři Nadace Vodafone

Zakladatel projektu Michal Sládek vycházel ze svých vlastních zkušeností s rodiči, kteří se nemohli zorientovat ve velkém množství internetových služeb a aplikací. Pro seniory je internet zahlcen informacemi a možnostmi, právě proto se necítí v takovém prostředí komfortně a často hledají pomoc blízkých, kteří na to nemusejí mít čas. Zkušení mentoři jsou tu ale vždy pro ně.

Autorský článek Barbary Tesařové, Zdroj: DAPSEN

Související články

Zaručeně zlepší den

Nový lék na cukrovku pomohl lidem shodit čtvrtinu tělesné hmotnosti

Méně práce, více volna. V Británii zavádí novinku

NASA se chystá studovat záhadné měsíční Gruithuisen kopule

Tyto „molekulární vrtačky“ zabíjejí rakovinné buňky a bakterie odolné vůči antibiotikům

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Uzavřete se sebou čtyři dohody, které vám změní život

Inspirace z knihovny: Uzavřete se sebou čtyři dohody, které vám změní život

Jak se zbavit očekávání, předsudků a zažitých konvencí a najít skutečnou osobní svobodu? S tímto…