Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Seniorům v době internetové pomáhá Digitální Akademie pro Seniory

3 minuty radosti
Senioři jsou si jistější, pokud jim s vyřizováním na internetu někdo pomáhá, Foto: Pexels

Mladší generaci se to může zdát neuvěřitelné, ale pro starší ročníky není internet neodmyslitelnou součástí života. Jednoduše vyrůstaly a nějakou dobu pracovaly i bez něj. Když se začalo s jeho masivním užíváním, už byly v pokročilejším věku a všechny výdobytky doby prostě nestačily pobrat. Pro ně je tu DAPSEN, která jim pomůže s orientací v moderních technologiích.

Nestíháte nákup? Rychle ho naklikáte na Rohlíku nebo Košíku a za chvíli ho máte doma. Nic zajímavého. Pro seniory je to ale docela věda. Stejně tak eRecepty, internetové bankovnictví a další internetové služby a aplikace, které se nám zdají naprosto intuitivní, protože jsme v tom vyrůstali. Určitě to znáte, naléhavé volání prarodičů nebo rodičů, že potřebují s něčím na internetu pomoci. Moje maminka se nedávno celá třásla zadat kartu na Booking.com, vůbec jsem to nemohla pochopit.

S jejich větší jistotou na internetu i lepším přehledu o možných podvodech a dalších nástrahách pomáhá Digitální Akademie pro Seniory (DAPSEN). Díky video návodům, on-line kurzům s mentory a zkušebním demoverzím aplikací si mohou senioři „nanečisto“ vše vyzkoušet a osvojit potřebné digitální dovednosti a bezpečnostní návyky.

Pokud máte rádi výdobytky moderní doby, můžete zapojit ruku k dílu a stát se mentorem. Jsou vítáni všichni nadšenci, kteří mají zájem pomáhat ostatním. Můžete se tak stát „digitálním vnoučetem“, jak hlásá sám projekt. Případně jej doporučte svým babičkám, dědečkům nebo rodičům, kde se mohou bezpečně naučit, jak to na internetu chodí.

Zakladatel projektu Michal Sládek v Laboratoři Nadace Vodafone

Zakladatel projektu Michal Sládek vycházel ze svých vlastních zkušeností s rodiči, kteří se nemohli zorientovat ve velkém množství internetových služeb a aplikací. Pro seniory je internet zahlcen informacemi a možnostmi, právě proto se necítí v takovém prostředí komfortně a často hledají pomoc blízkých, kteří na to nemusejí mít čas. Zkušení mentoři jsou tu ale vždy pro ně.

Autorský článek Barbary Tesařové, Zdroj: DAPSEN

Související články

Z domova

Oldfluencer Václav Ježek bude pomáhat seniorům s využitím moderních technologií

Inspirace

Český pár pomáhá ghanským ženám díky výrobě organické kosmetiky

Inspirace

Český startup ušetří domácnostem na energiích

Inspirace

Sexuální výchova jednoduše přes web

Zaručeně zlepší den

Vědci konečně identifikovali otisky, které zanechala exploze „prvních hvězd“ v našem vesmíru

Mýdlo působí na komáry jako magnet, zjistili vědci

Dočkáme se levnější vody? Češi snižují její spotřebu

Rekord: Astronomové objevili nejtěžší prvek, jaký byl kdy nalezen

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Óda na nevinnost a laskavost. Chlapec, krtek, liška a kůň mají klíče od lidských srdcí

Inspirace z knihovny: Óda na nevinnost a laskavost. Chlapec, krtek, liška a kůň mají klíče od lidských srdcí

Znáte takové ty knihy, které můžete otevřít na náhodné stránce a cokoliv si z nich v ten moment…