Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Omezení sociálních sítí může zlepšit vaše zdraví, ukazuje nová studie

Ilustrační foto: Pixabay

Vědci z anglické Swansea University ve Walesu udělali analýzu vlivu sociálních sítí na člověka. Zjistili, že snížení času stráveného na sociálních sítích o pouhých 15 minut může mít na duševní i fyzické zdraví pozitivní dopad. Studii zveřejnili v odborném časopise Journal of Technology in Behavioral Science.

Tříměsíční studie se zúčastnilo padesát studentů z šesti anglických univerzit. Převládaly ženy, mužů bylo pouze sedmnáct, průměrný věk respondentů byl 23 let. Podmínkou bylo, aby každý účastník používal sociální sítě, jako je například Facebook či Instagram. Náhodně byli rozděleni do tří skupin.

První skupina směla používat sociální sítě stejně jako dříve, bez jakýchkoliv změn. Druhá skupina měla snížit strávený čas na sociálních sítích o 15 minut denně a třetí je měla také omezit o stejný čas, ale měla během této čtvrthodiny dělat jiné volnočasové aktivity, jako je čtení či sport. Účastníci pak každý týden posílali vědcům podrobné informace o tom, kolik času strávili na jednotlivých sociálních sítích.

U některých se zlepšil spánek i nálada

Před a po studii respondenti vyplnili dotazník o svém fyzickém zdraví, kvalitě spánku, osamělosti, úzkosti a depresi. Výsledky byly pozoruhodné. První skupina, která neměla žádná omezení, zvýšila používání sociálních sítí průměrně o sedm minut denně. Druhá skupina používání snížila o 37 minut denně. U ní byly zjevné přínosy, kvalita spánku se zde zlepšila o 50 %, symptomy deprese se snížily o 30 % a celkový zdravotní stav se zlepšil.

Třetí skupina, která měla dobu strávenou na internetu nahradit jinou aktivitou, zvýšila používání sociálních sítí o 25 minut denně. Podle vědců může být jedním z důvodů chování třetí skupiny to, že říkat lidem, co mají dělat, může vyvolat odpor. Autoři analýzy upozorňují, že experiment prováděli na malé skupině účastníků a k potvrzení dosažených výsledků bude zapotřebí další výzkum.

Související články

Zaručeně zlepší den

Češi stále častěji pěstují vlastní zeleninu na zahrádkách

Praha je čtvrtým nejbohatším místem v EU

V Portugalsku najdete nejlepší pláž světa

Méně jíst dramaticky prodlužuje život a zpomaluje stárnutí mozku

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Staňte se pány svých snů. Pusťte se do lucidního snění

Inspirace z knihovny: Staňte se pány svých snů. Pusťte se do lucidního snění

Jaké to je řídit své sny? Je to vůbec možné? A hlavně – jak to udělat? Pokud vás sem tam napadaly…